Fortsæt til indhold
Håndbold

Dansk profil: Vi spiller for mange kampe

Håndbold: Både den ene og den anden turnering udvider, og alle huller i kalenderen fyldes ud, lyder det fra fløjspilleren Anders Eggert, der tog en pause fra landsholdet efter VM, men nu er klar til EM-slutrunden.

Mikkel Hemmer-Hansen

Fotografen har ingen problemer med at lokke et smil ud af Anders Eggert, da hun trækker ham til side og placerer ham op ad en væg. Det kommer helt af sig selv.

»Hvad siger du til håret? Sidder det godt nok, eller er det lidt tyndt i toppen?,« griner han.

Den glade dreng er tilbage på landsholdet.

Fløjspilleren Anders Eggert valgte at holde pause fra landsholdet efter VM i Qatar for et år siden. Han havde brug for at skære ned på opgaverne, han var simpelthen slidt ned.

Flere steder blev det udlagt som et stop på landsholdet, men sådan var det aldrig tiltænkt, fortæller 33-årige Eggert.

»Jeg havde brug for en pause. Jeg var slidt efter Qatar-slutrunden, og desuden skulle vi have et barn. Men pludselig blev det omtalt som et landsholdsstop, og det var egentlig ikke meningen. Det blev kørt lidt hårdt frem nogle steder, og det kom faktisk lidt bag på mig,« siger Anders Eggert.

Træt og slidt

Han kunne ikke overkomme landsholdet midt i en travl periode, hvor familien blev udvidet med en lille ny. Han havde brug for at lade batterierne op, fordi ellers kunne han ikke holde til at spille på landsholdet.

»Jeg var træt og slidt, og jeg var ikke sikker på at komme tilbage, fordi hvis jeg stadig ikke havde det overskud, var jeg tvunget til at tage en længere pause. Det var heldigvis ikke tilfældet. Det var godt med en lille pause,« siger Anders Eggert.

Han glæder sig til slutrunden i Polen.

Han udstråler overskud, men fortæller samtidig, at alle spillere i øjeblikket er presset maksimalt. Især de spillere, der optræder for tophold i Bundesligaen.

»Vi spiller for mange kampe. Vi gider ikke lyde som tudefjæs, og derfor taler vi ikke om det hele tiden, men der er for mange kampe. Både den ene og den anden turnering udvider, og alle huller i kalenderen fyldes ud. Der er ingen pauser overhovedet,« siger Anders Eggert.

Landskampe, Bundesligaopgør og pokalturneringen bliver budt op til dans af et nyt format i Champions League.

Ingen lette CL-kampe

Der er lavet en A- og en B-version af turneringen, og de bedste hold, som eksempelvis Flensburg og KIF Kolding København, er sat sammen i store grupper, mens de mindre nationer og mandskaber er skubbet over i en B-turnering. Her optræder eksempelvis Skjern.

»Der er flere kampe i Champions League, og de er hårdere. Tidligere var der et hold med fra Bulgarien og andre lande, hvor det nærmest var en walkover. Dem er der ingen af mere. Der er virkelig pres på. Det er fede kampe. Og når man står på banen, elsker man det, men fysisk er det svært at overkomme. Alle weekender og alle onsdage er fyldt op,« siger Anders Eggert.

Flensburg ligger i toppen af Bundesligaen, men det betyder ikke, at holdet kan slappe af, når holdet står over for nogle af de mindre klubber i Tyskland.

»Der er ingen lette kampe i Bundesligaen. Selv i en udekamp imod Leipzig, der ligger sidst, der ryger man i problemer, hvis man trækker nogle procenter ud af holdet. Det er et hårdt kampprogram, og jeg synes også, det er for hårdt,« siger Anders Eggert.

Stregspilleren Henrik Toft Hansen, der også spiller for Flensburg, er også slidt efter et hårdt efterår.

»Man fornemmer rundt omkring, at der er et hårdt presset program. Det er mange kampe vi spiller, og vi spiller to kampe om ugen, og der er ingen lette kampe med det nye Champions League-system. I Bundesligaen skal man også være klar hver gang, fordi ellers kan mesterskabet ryge på en eller anden udebane,« siger Henrik Toft Hansen.

Han mener, at det bør drøftes, om det er for mange kampe.

Grænsen er nået

»Det skal nok laves om på et tidspunkt, men jeg ved ikke, hvordan det kan blive lavet om. Jeg har det fint nok. Jeg er også stadig en ung fyr, og jeg kan godt holde til det lige nu. Men grænsen er ved at være nået. Det slider på folk, det er tydeligt. Jeg tror også, det er en årsag til, at vi ser mange skader i øjeblikket,« siger Henrik Toft Hansen.

Den danske landstræner Gudmundur Gudmundsson er opmærksom på problemet.

Han mener dog ikke, at det danske landshold er så hårdt ramt.

»Jeg synes, vi har haft gode træninger og et højt energiniveau. Men jeg er opmærksom på risikoen, og jeg har nok skruet lidt ned på, hvor længe vi træner. Vi træner intenst, men ikke så længe som tidligere,« siger den danske landstræner.