Manden der fuppede Slagelse
En storsvindler og storcharmør har i den grad snydt håndboldlederne i Slagelse FH. Det er ikke første gang manden har fuppet og svindlet.
En mand med penge og lyst til at bruge dem på håndbold. Det var lige, hvad Slagelse FH havde brug for, da en mand dukkede op i klubben tidligere på ugen.
Som barnebarn af en af USA's rigeste mænd havde han masser af penge, lod han vide. Han ville redde klubben, betale dens gæld og sikre den i fremtiden. Slagelse-folkene købte den. Ikke mindst fordi manden var velforberedt og veltalende. Han havde sin historie i orden. Men det hele var svindel.
Manden har tidligere kaldt sig Caspar Klaus von Kaufmann Kastrup. Han har også heddet Marcus-Rieper Holm. Eller måske Noa Jason Kastrup. De opdigtige navne er flere, og det er langt fra første gang, at han optræder som svindler.
Ville købe restaurant
I 2004 dukkede han op på restaurant Det Gyldne Krus i Grenå, hvor han optrådte som en mangemillionær, der tilbød at købe stedet for godt 6 mio. kr. Ægteparret Stoffer, der ejede stedet var glade og parate til at slå til. Mens advokaterne arbejdede på sagen flyttede svindleren ind hos familien. Han holdt fest på restauranten og forsøgte at købe dyre biler. Sammenlagt svindlede han sig til omkring 150.000 kr.
"Han brugte vores hjem som sit eget og brændte varm på vores 18-årige datter. Hun var først ligeglad, men så blev hun forelsket. Manden var jo lynende intelligent og charmerende,« sagde Conny Stoffer dengang til BT.
von Kaufmann havde blandt andet forklaret, at han stod bag Café Victor, Café Ketchup og Nasa i København.
Nogenlunde samme fremgangsmåde har han benyttet i lignende svindelnumre.
Han har blandt andet optrådt som millionærarvingen Casper Klaus von Kaufmann Kastrup, der ville købe et hotel i Assens for 11 mio. kr. Han er dukket op på et værtshus, hvor han udgav sig for at være studievært på MTV og i andre sammenhænge som rigmandssøn fra Schweiz.
Canadisk hockeystjerne
I 2001 mødte han op i den aalborgensiske ishockeyklub AIK, hvor han kaldte sig Marcus Holm Jones og påstod, at han var ishockeystjerne fra Canada.
"Han var utroligt charmerende og vidste meget om ishockey," sagde Mogens Sørensen, der var leder af AIK i 2001, til Nordjyske Stiftstidende.
Mogens Sørensen førte sammen med to andre ledere fra AIK forhandlinger om ansættelse af den påståede ishockeystjerne i klubben.
"Vi sad i fem timer og talte sammen, og på intet tidspunkt var der nogen, der var mistroiske," fortalte ishockeylederen.
Ifølge Ekstra Bladet er han tidligere blevet dømt for vold, ligesom han har flere anholdelser bag sig.