Fortsæt til indhold
Håndbold

København Håndbold fortsætter perfekt sæsonstart med sejr

Det blev til en relativt sikker udesejr, da København Håndbold torsdag aften gæstede Nykøbing Falster.

/ritzau/

København Håndbold har fået en god start på den nye sæson.

Torsdag blev det til endnu en sejr, da Nykøbing Falster Håndbold (NFH) blev besejret i den bedste kvindelige håndboldrække.

36-32 lød sejrscifrene efter opgøret, der blev spillet på Falster. Dermed har København Håndbold vundet sine tre første kampe i sæsonen.

Hjemmeholdet fik ellers en fin start og bragte sig blandt andet foran med 8-5. Københavnerne fandt dog stille og roligt det gode spil frem, og de kunne gå til pause med en føring på 19-14.

Værterne kæmpede bravt og fik også reduceret Københavns forspring til tre mål mod slutningen. Tættere på kom de dog ikke.

Dermed kan København Håndbold glæde sig over at have seks point i toppen af ligaen. Team Esbjerg har samme pointantal efter lige så mange kampe.

Københavnernes bagspiller Mia Rej blev både gæsternes og kampens topscorer med ti mål - heraf tre på straffekast.

Kampen på Falster blev spillet foran et hjemmepublikum, der på grund af coronarestriktioner havde et sædes luft mellem hinanden.