Tomme tribuner i hallerne vil koste håndbolden 50 mio. kr.
En herreligakamp uden tilskuere vil i gennemsnit koste op mod 400.000 kr. i mistede indtægter, vurderer Divisionsforeningen Håndbold.
Hvis håndboldsæsonen i Danmark bliver spillet til ende uden tilskuere på tribunerne, vil regningen lande på et tocifret millionbeløb.
Sådan lyder det fra eliteklubbernes interesseorganisation, Divisionsforeningen Håndbold, der i fredags meddelte, at samtlige kampe i resten af måneden i ligaen og 1. division for både mænd og kvinder vil blive afviklet uden publikummer på grund af frygten for udbredelsen af coronavirus.
Med input fra klubberne har Divisionsforeningen Håndbold regnet ud, at det vil koste ca. 50 mio. kr., hvis landets to bedste rækker hos begge køn skal fortsætte til begyndelsen af juni med slut- og kvalifikationspil, semifinaler og finaler.
»Og det er endda uden at medregne klubbernes forskellige bonusaftaler med sponsorerne eller andet ekstra salg som f.eks. kamp- og boldsponsorater,« tilføjer direktør Thomas Christensen.
Divisionsforeningen Håndbold har lavet et regnestykke over de mistede indtægter ved en gennemsnitlig herreligakamp. Her er der tale om ca. 1.800 tilskuere, hvoraf 350 af dem vil være en del af et sponsorarrangement.
»Klubberne har allerede modtaget langt størstedelen af kronerne, fordi mange sponsorer og sæsonkortholdere betalte i august, men hvis vi antager, at de vil have pengene tilbage eller merleverance i næste sæson, vil tomme tribuner i snit koste hjemmebaneholdet mellem 300.000-400.000 kr. per kamp,« siger Thomas Christensen.
Divisionsforeningen i fodbold har tidligere på ugen estimeret, at én spillerunde uden tilskuere i landets to bedste fodboldrækker, Superligaen og 1. division, vil koste ca. 20 mio. kr. som følge af bl.a. tabte entréindtægter, nødvendige refusioner og manglende salg af mad og drikke.