København Håndbold åbnede 2020 med sejr over rival
Københavns håndboldkvinder vandt knebent med 31-30 over Nykøbing Falster i den bedste danske håndboldrække.
I et underholdende nytårsbrag i den bedste danske håndboldrække vandt København Håndbold med 31-30 hjemme over Nykøbing Falster.
Med sejren indtager Københavns håndboldkvinder andenpladsen i rækken med 22 point efter 14 kampe. Nykøbing Falster er nummer otte med 14 point efter 14 kampe.
Nykøbing Falster var godt med i det meste af kampen, selv om København et par gange truede med at trække afgørende fra.
I første halvleg var hjemmeholdet foran med fem mål flere gange, men det lykkedes Nykøbing Falster at holde sig inde i opgøret.
Ved pausen var københavnerne således kun foran med 17-16.
I anden halvleg kom Nykøbing Falster bedst i gang og etablerede en føring på 21-18.
Udeholdet var dog ikke i stand til at holde momentum, og København fik hurtigt skabt kontakt igen og udlignet til 21-21.
Nykøbing var også foran 22-21 og 23-22, men hjemmeholdet kom tilbage - især anført af Københavns ustyrlige Mia Rej, der scorede hele 13 mål på 15 skudforsøg.
København trak ved stillingen 27-27 fra og kom foran 30-27 med få minutter tilbage.
Nykøbing kæmpede sig dog tilbage endnu en gang og reducerede til 29-30 og kort efter 30-31, men det var ikke nok til point.
- Det var hektisk. Selv om vi dækkede godt op i forsvaret, så formåede de alligevel at lave 30 mål imod os.
- Der blev gået til stålet, og sådan skal det være, siger København-anfører Mia Rej til TV2 Sport.
København var kort før nytår med til Final4 i pokalturneringen, men det endte med en skuffende fjerdeplads efter to nederlag ved den lejlighed.
- Det var tæt på et jammerligt Final4, vi fik fyret af. Så det var dejligt med en sejr, siger Mia Rej.