Succes for Magnussen da Hamilton blev verdensmester i grimt løb
Lewis Hamilton er Formel 1-verdensmester for 2017. Men det var uden den totale triumf.
Lewis Hamilton er verdensmester i Formel 1, anno 2017. Titlen kom i hus efter et grimt løb, da Lewis Hamilton og den direkte udfordrer i Sebastian Vettel stødte sammen i første sving og begge måtte i pit for at få repareret på bilerne. Hvis Vettel ikke blev nummer to eller bedre ville Hamilton vinde VM, og den elendige start betød, at Vettel aldrig kom i nærheden af plads nummer to, selvom han kæmpede bravt.
Vettel blev nummer fire, Hamilton nummer ni og selvom, at der er to løb tilbage, kan den 32-årige brite kalde sig firedobbelt verdensmester.
For Kevin Magnussen endte weekenden med stor oprejsning efter en utrolig dårlig kvalifikation. Han startede som nummer 14, men kørte sig op til nummer otte, og hentede dermed vigtige point til Haas i konstruktør-verdensmesterskabet.
Løbet fik en dramatisk start på den ekstremt lange startlangside, hvor bilerne kommer helt op på 350 km/t. Vettel startede som nummer et, mens Hamilton startede som nummer tre. Vettel fik ikke helt ramt starten, og så ankom Max Verstappen, Vettel og Hamilton stort set samtidig til første sving. Verstappen førte an, mens Hamilton gled uden om Vettel, og så ramte de to hinanden, således at Vettel måtte i pit for at få en ny snude på bilen, mens Hamilton kørte en hel omgang med en punktering.
Skaden var naturligvis største for Sebastian Vettel, der skulle blive nummer et eller to, hvis han overhovedet skulle have en chance for at indhente Hamilton.
Det betød så, at der var to hidsige racere, der begyndte at bevæge sig op i feltet med Vettel fire-fem positioner foran, men det lykkedes aldrig for Sebastian Vettel at komme i nærheden af den andenplads, der kunne udsætte Hamiltons nærmest uudsættelige VM-titel. Vettel endte som nummer fire, mens Hamilton blev nummer ni, og Hamilton er dermed Formel 1-verdensmester 2017 – men altså i et grimt løb, der ikke blev den totale triumf for Hamilton.
Men på trods af, at Hamilton tog verdensmesterskabet med to løb tilbage, vil det sikkert blive fejret med manér hos Mercedes, da tyskerne i begyndelsen af sæsonen var på hælene i lange perioder over for Sebastian Vettel og Ferrari. En overgang førte Vettel endda med 25 point, og Lewis Hamilton havde endda svært ved at slå sin teamkammerat, Valtteri Bottas, men derefter tog en vis herre ved briten, og han har vundet fem gange og en andenplads siden, mens Vettel har kæmpet mod dårlige dispositioner og en racer, der har været problemfyldt.
Kevin Magnussen kvalificerede sig som nummer 18, men blev rykket frem til nummer 14 på grund af andre bilers problemer med motordele og de deraf følgende strafpositioner. Som sædvanlig – fristes man til at sige – lavede Magnussen en god start, og han var allerede to pladser op efter de første par sving. Da Vettel og Hamilton også var bag Magnussen, lå han efter 1/5 af løbet på ottendepladsen – endda en overgang som nummer seks – men da første omgang af dækskifte var overstået efter en safetycar lå han nummer syv.
Her blev han dog alvorligt presset. Først kom Vettel forbi, og så var det Fernando Alonso, der med 15 omgange igen indhentede Haas-raceren, mens Hamilton også nærmede sig bagfra. Alonso var tæt på en overhaling i flere omgange, men pludselig måtte spanieren koncentrere sig trykket fra Hamilton, og det gav en stor fordel til Kevin Magnussen.
»Fantastisk kørsel,« lød det fra Haas-teamchef, Günther Steiner, i radioen, da Kevin Magnussen havde passeret målstregen.
I kampen om pladserne i midterfeltet indhentede Kevin Magnussen og Haas med sin ottendeplads fire point på Renault, sådan at Haas nu har 47, mens Renault har 48. Renault havde nemlig store problemer med motorerne i den tynde luft. Således fik Carlos Sainz allerede på første omgange problemer, mens Nico Hülkenberg udgik midt i løbet med noget, der lignede et elektronisk problem. Han blev simpelthen bedt om at køre ind til siden, da bilen var farlig at opholde sig i for tyskeren.
Max Verstappen vandt grandprixet i Mexico i overlegen stil. Han så sig aldrig tilbage, da han først havde overhalet Vettel i første sving.