Snyder Vettel i sin Formel 1-bil?
Tidligere holdejer mener at have afsløret hemmeligheden bag tyskerens mange sejre.
32,6 sekunder er en evighed i Formel 1, men det var ikke desto mindre afstanden mellem nummer et og to, da Sebastian Vettel i september vandt Singapores grand prix i sin Red Bull-bil foran Ferraris Fernando Alonso.
Men nu er der muligvis en forklaring på Vettels overlegne sejr og suverænitet igen i denne sæson, hvor han i weekenden vandt sit niende grand prix.
En motorsportsekspert hævder nemlig i magasinet Racecar Engineering at kunne afsløre, hvorfor Vettel vinder så meget ud fra observationer under hans sejr i Singapore.
Forbudt i 2008
I magasinet påpeger den tidligere Formel 1-ejer Giovanni Minardini, at det ligner og lyder som om, at Vettels RB9-racer er udstyret med en form for tractionkontrol, der tilpasser det moment, som sendes ud til hjulene og giver bedre vejgreb i svingene.
"Lyden mindede om den, som motorerne lavede, dengang tractioncontrol var i aktion i de tidligere sæsoner,« skriver han og opsummerer tvivlen: 1. Vettels meget jævne kørsel hen over bump og i sving. 2. evnen til at accelerere 50 meter tidligere end de andre kører. 3. anderledes lyd fra Redbull-racerens Renault-motor. 4. Vettels evne til at vinde over 2 sekunder pr. omgang i forhold til konkurrenterne," skriver han ifølge Ingeniøren.
Tractionkontrol har været forbudt i Formel 1 siden en regelændring tilbage i 2008.
Omgår reglerne
Derefter har samtlige Formel 1-hold brugt samme enhed til kontrol af motoren, og den teknik bliver konstant overvåget af den internationale Formel 1-organisation, FIA.
Artiklen i Racecar Engineering mener at vide, at Sebastian Vettel og Red Bull omgår reglerne ved at koble bilens affjedring med racerens hybrid-enhed, hvor man derefter sparer noget på momentet i den enhed, når trykket på affjedringen er lav og risikoen for hjulspin høj.
Dermed opnår Vettel store fordele i svingene, som blev tydeliggjort under Singapores grand prix.
For meget kontrol
Racerkøreren og motorsportseksperten John Nielsen er dog langt fra sikker på, at Vettel og Red Bull har omgået reglerne.
"Jeg tror ikke, at de har snydt med tractionkontrollen, da man har det her omfattende kontrolsystem og på grund af den store opmærksomhed, der er på det her område," siger John Nielsen til Jyllands-Posten
Han ser selv en anden forklaring på problemstillingen.
"Renualt, som leverer motorer til Red Bull, har udviklet dele på motorstyringsenheden og derved opnået en fordel. Det leder noget af udstødningsgassen ind under bilen, og så lyder det som om, der er tractionskontrol på bilen, men det er der i virkeligheden ikke," siger John Nielsen.
Mangler 10 point
Manden bag Red Bulls næsten uovervindelige RB9-bil er designchef Adrian Newey, der ikke har kommenteret rygterne om brugen af tractioncontrol.
Sebastian Vettel mangler i øjeblikket kun 10 point for at igen at kunne kalde sig verdensmester i Formel 1.
Der resterer fire løb af den indeværende sæson.