Endelig lidt fremgang for Formel 1
Formel 1 skal køre på Zandvoort-banen i Holland de næste tre år.
Formel 1 lider for øjeblikket af, at sporten betegnes som kedelig. Mercedes har suverænt vundet de fem første grandprixer i denne sæson, og uden for banen kæmper ejerne af motorsportens fineste serie, Liberty Media, med bare at fastholde de nuværende grandprixer.
Men nu er der kommet et lille lyspunkt for de amerikanske ejere.
Fra næste år afholdes der et grandprix på Zandvoort-banen i Holland, hvor der senest blev kørt Formel 1 i 1985, da Niki Lauda vandt for McLaren.
Administrerende direktør for Liberty Media, Chase Carey, er begejstret for tilføjelsen til kalenderen.
»Da vi trådte ind i Formel 1, sagde vi, at vi ville køre nye steder, samtidig med at vi ville respektere sportens rødder i Europa. Næste sæson kører vi et gadeløb i Hanoi i Vietnam, og vi vender tilbage til Zandvoort efter 35 års fravær,« udtaler Chase Carey i en pressemeddelelse.
Annonceringen kommer efter søndagens grandprix i Barcelona, der ikke har kontrakt for næste sæson, da bystyret i den spanske by har afvist at støtte økonomisk.
Samtidig udløber kontrakterne med Mexico, Tyskland, Storbritannien og Italien, hvor der trods alt er nedfældet en principaftale med sidstnævnte for en kontrakt på fem år, mens racet på Silverstone mens at være tæt på en forlængelse.
Men Chase Carey har før udtalt, at han regner med, at der i 2020 køres 21 grandprixer, det samme antal som i år, og da der allerede er tilføjet to til kalenderen, betyder det naturligvis, at der må være to, der er på vej ud.
Grandprixet i Holland rider på en bølge af orange support, da feltets hollandske kører, Max Verstappen, er ekstrem populær i hjemlandet. Verstappen formår at trække masser af hollandske tilskuere til de europæiske grandprixer, hvorfor en aftale mellem Liberty Media og Zandvoort har været anset som naturlig.
»Jeg har kørt på banen i Formel 3. Jeg sammenligner den lidt med Suzuka i Japan, der er designet af den samme person, så karakteristikken af banen er den samme. Den er hurtig, og det er godt at have en spændende banen med i den nye kalender,« siger Max Verstappen i en pressemeddelelse.
Aftalens længde er på tre år.