Endelig sejr til FCK i Europa
FC København overkom en svag begyndelse mod tjekkiske Zlin, og en klar vej videre fra Europa League-gruppespillet viser sig nu efter en 3-0 sejr.
Zlín er en lidt større by end Randers i den østlige del af Tjekket på grænsen til Slovakiet. Byen har et fodboldhold, som i denne sæson er nr. ni i den tjekkiske liga og i sidste sæson blev nr. seks, men alligevel kvalificerede sig til Europa League-gruppespillet ved at vinde pokalturneringen.
Påstanden herfra er, at dette normalt ikke er en modstander, som kan gøre FC København fortræd i Parken, selv om manager Ståle Solbakken nok vil påstå, at den slags er et udtryk for uvidenhed om subtoppen i tjekkisk fodbold.
I lidt over en halv time af kampen troede man dog, at FC København netop ville få vanskeligt med at få taget i holdets fjerde kamp i Europa League gruppespillet. Et opgør som skulle vindes.
Tanken om, at holdet hverken med fysik, flydende spil eller skarpe omstillinger magtede at gøre Zlin fortræd havde sat sig efter en halv time. Tjekkerne var konstant oven på, og kun Carlos Zeca i banens midte formåede at tage fat i bolden og drive den frem, men så var det, at mundheldet om mål, der ændrer fodboldkampe viste sig. 1-0 scoringen burde være annulleret for offside, men målet i det 40. minut af midterforsvareren Michael Lüftner mod sine landsmænd stod.
Den gode Verbic
Da Benjamin Verbic efter fire minutter af 2. halvleg gjorde det til 2-0 på et smukt, skruet langskud blev dette, næsten drastisk, forandret til en god københavnsk aften. Verbic blev i sin sidste fodboldkamp udvist i Horsens, og sådan er det med sloveneren i denne sæson. Han er blevet den hyppigst kampafgørende spiller for FC København og holdets bedste salgsobjekt, men Verbic’ temperament kan stadigvæk være en modsspiller.
Det var det ikke denne aften, da Ståle Solbakkens plan i Europa holdt, og FC Københavns udsigt til at kvalificere sig videre fra et Europa League gruppespil for første gang forbedrede sig.
Efter fire kampe har FC København seks point i en tæt gruppe, og holdet har nu to muligheder for at kvalificere sig til 16-dels finalerne ved enten at vinde næste runde i Moskva eller i sidste kamp i Parken mod Sheriff fra Moldova.
Det sker dog slet ikke per automatik. Dertil er FC København lige nu for langt fra de rutiner og den mekaniske, kværnende spillestil, som har bragt klubben så langt. Denne aften blev holdet reddede af lidt dommerheld og et skarpt skud på i alt fem minutters effektiv spilletid. Det kendetegner også gode hold, men sådan et var København ikke denne aften. Det tillod modstanderen for meget.
FCK forsvarede 2-0 føringen i stedet for at trykke på, og så scorede Verbic til 3-0 i overtiden. Det sparede kræfter i dette opgør, som blev spillet under tre dage før Brøndbys besøg i Parken. Det gav samtidig tilhængerne overskud til at synge, at ”København hader vestegnen” i det sidste kvarter, men det var kun fordi, at Zlín er en mindre provinsby i Tjekkiet, at holdet ikke formåede at gøre FC København fortræd.