80 minutters søvn – 10 minutters drama
Randers FC og AaB delte i en kamp, der først fik bid i de sidste 10 minutter.
Vind, vejr, turneringsstruktur, meget på spil. Der er nok undskyldninger at tage af, hvis man skal finde en forklaring på, at Randers FC og AaB kunne spille 4.121 tilskuere i søvn, da holdene mødtes mandag aften.
Intet tydede på andet end 0-0, indtil Frederik Børsting scorede kampens første mål 10 minutter før tid, hvorefter Randers kastede alt frem, og Erik Marxen udlignede i kampens sidste sekund til 1-1.
Begge hold – og måske mest Randers, der trods alt var på hjemmebane – spillede lidt som om der ikke var noget på spil, og så kan man jo spekulere i, om den nu godt et år gamle turneringsstruktur luller bundholdene lidt i søvn, når de kan klare skærene med en solid indsats, når tabellen skæres i to efter grundspillet.
Det er naturligvis ikke fair at bedømme den nye Randers-træner, Ricardo Moniz’, arbejde efter to kampe, men uanset resultatet så har hollænderen en del arbejde at gøre endnu, før han får banket nok selvtillid ind i dette Randers hold til, at det kan sætte en stime af gode resultater sammen – endsige blot vinde en kamp. Den sene scoring kan selvfølgelig være første skridt mod genoprejsningen.
Kampen begyndte egentlig livlig nok med et par udmærkede forsøg til begge sider, men bedst som man sad og tænkte, at det her godt kunne blive en lækkerbisken, ja så evnede begge hold ikke rigtigt at komme frem til så meget.
Randers løb rundt i AaB’s kombinationer uden at være i stand til at få bolden, men forsøgte med et højt pres, som man må forvente et hold under Ricardo Moniz, der ved sin tiltræden forlangte fuld indsats af sine spillere. Og AaB trillede. Og trillede. Og trillede.
Det var mere kedeligt end at sortere indholdet af den marmeladebøtte med skruer, søm og spændskiver, der står i en mørk krog i enhver garage i det ganske land.
Den kedelige tendens fortsatte i anden halvleg, selvom der kom lidt mere tænding på spillerne, men vi skulle helt hen til midt i halvlegen, før den største chance kom, da Saba Lobzhanidze sparkede lige på målmand Jacob Rinne fra fem meters afstand.
Men så dukkede Frederik Børsting op efter et hjørnespark. Han klappede en tilfældig bold i kassen, og i kampens overtid headede Erik Marxen Randers på uafgjort. Andet havde også været uretfærdigt.