Fortsæt til indhold
Fodbold

Når en nigerianer bare gerne vil hjem til Herning

Adigun Salami vil gerne tilbage til FCM en dag. Men først handler det om at finde en klub i 1. eller 2. division.

Da nigerianske Adigun Salami var 18 år, var han en af Superligaen største profiler og eftertragtet af klodens bedste fodboldklubber.

Nu er han 27 år, på papiret en fodboldspillers bedste alder, bor i Haderslev og står uden en klub at spille fodbold i.

Han har været klubløs, siden kontrakten i Sønderjyske udløb for et halvt år siden.

Ingen klubber har endnu budt sig til, selvom Adigun Salami bestemt ikke er kræsen, efter knæskader har gjort, at hans seneste officielle fodboldkamp ligger mere end tre år tilbage.

»Jeg håber snart, at en klub har lyst til at give mig muligheden for at spille, så jeg kan vise mig frem igen. Jeg føler mig klar og prøver bare at finde en klub, hvor jeg kan spille fodbold. Det håber jeg at finde i januar, og det kan være i 1. eller 2. division. Bare det bedst mulige niveau,« siger nigerianeren, der holder sig i form ved at gå i fitnesscenter og engang imellem selvtræne med en fodbold.

Han kom til Danmark som 16-årig, og to år senere fik han Superliga-debut for FC Midtjylland.

Få måneder senere havde han udviklet sig til den nok mest spændende spiller i ligaen, og der var bud efter ham fra England. Chelsea havde ham til prøvetræning to gange, og Salami imponerede i det engelske. Men en kontrakt var udelukket, fordi han ikke kunne en arbejdstilladelse i England grundt manglende landskampe for Nigeria.

Så Salami blev i FCM, hvor succesen dog aftog gradvist. Han forlod klubben i sommeren 2012 efter at have været i den i otte år.

En dag håber han at vende tilbage til det midtjyske.

»Den klub (FCM, red.) er ligesom et hjem for mig. Men om FCM nogensinde gerne vil have mig igen, ved jeg ikke. Jeg kan måske flytte tilbage til Herning og finde en klub i nærheden af byen. Mange af de mennesker, jeg kender i Danmark, bor i Herning, så det vil være naturligt for mig at vende tilbage dertil. Det var en rigtigt god tid i Herning og FCM,« siger Adigun Salami, der fortsat har kontakt med nigerianere og andre fra FCM.