Fortsæt til indhold
Fodbold

Brøndby skrabede et point med hjem fra Aarhus

AGF blev ved med at angribe Brøndby, der ikke spillede som et tophold, men alligevel fik et point med hjem.

Brøndby er ved at etablere sig som et stabilt tophold, men holdet formåede ikke at forsvare sin 0-1-føring i Aarhus. En sejr kunne have sendt holdet helt op i hælene på FC København og FC Midtjylland, men det ville også have været tæt på tyveri med tre point i Aarhus. Begge hold sendte en snebold i kassen, og så sluttede det 1-1.

Brøndby spillede ikke godt. Ikke som et tophold, AGF dominerede spillet, mens Brøndby udnyttede en stor personlig fejl.

Der lå bjerge af sne langs banen, men plænen var ryddet som et saltet fortov i forstæderne af en flok frivillige ved hjælp af knofedt og skovle.

De har formentlig meget lange og trætte arme dagen derpå, og de blev belønnet med et point til AGF. AGF’s udligning var en perle sat sammen af to ældre herrer med fodboldforstand. Kim Aabech snuppede lynhurtigt bolden, da AGF fik et frispark. Han stødte Danny Olsen af sted i dybden, og han lobbede bolden i mål.

Brøndby kom ikke med meget, men holdet stod til gengæld stærkt i forsvaret og gav ikke meget væk. Det lignede faktisk en af de kampe, som AGF har haft så mange af i denne sæson.

»Det går som det plejer,« lød det fra en frysende og lettere deprimeret AGF-fan, da han efter de første 45 minutter søgte imod ly, læ, varme og kaffe.

Man har set det før med de hvide. AGF spillede godt og flot og skabte fine muligheder, men det var alligevel Brøndby, der scorede efter en personlig fejl og en hurtig omstilling.

Denne gang kom fejlen fra Elmar Bjarnason på midten af banen, og den blev fulgt op af Jens Jønsson, der gled bolden i eget net.

Bang, bang, bang, og så var AGF bagud igen.

AGF havde selv et par halve muligheder inden Brøndbys scoring, chancerne opstod primært efter sløsede afleveringer fra midtbanefighteren Rodolph Austin.

Allerede inden scoringen lurede Brøndby på hurtige kontrastød. Gæsterne sendte flere giftpile ned bag AGF’s bagkæde. Andrew Hjulsager havnede i en-imod-en duel med AGF’s keeper Steffen Rasmussen i det yderste af straffesparksfeltet, men fik kun et hjørnespark ud af situationen. Lidt senere strøg angriberen Pukki alene igennem efter en dårlige clearing i midterforsvaret, men finnen sendte bolden lige forbi mål. Det var farligt, og helt galt gik det, da Elmar Bjarnason tabte bolden midt på banen. Det var en regulær dumhed, og den blev straffet, da Christian Jakobsen slog bolden på tværs i feltet, hvor Jens Jønsson skubbede bolden i eget net.

Efter scoringen overtog AGF igen alt spillet og skabte to store chancer. Jesper Lange, der lå på toppen fra start, sneg sig til en afslutning tæt under mål, men der kom en endnu større chance til kantspilleren Aleksandar Cavric, der var AGF’s bedste mand i første halvleg. Fra sin position i venstre side trak han på tværs og undervejs snød han et par Brøndby-spillere. Afslutningen var flad, hård og god, men gik lige forbi mål.

AGF dominerede totalt efter pausen, dog havde Brøndby en kort opblomstring i slutningen af kampen og en stor hovedstødschance, der kunne have sendt holdet helt op i toppen.

Artiklens emner
AGF