Cornelius gør Superliga comeback
FC Københavns angriber er på rekordtid blevet klar efter at have brækket benet. Han er i truppen til fredagens topkamp mod FC Midtjylland.
En af FC Københavns største profiler kan fredag gøre et comeback i Superligaen af de helt bemærkelsesværdige. Andreas Cornelius bliver således udtaget til fredagens topkamp i Herning mellem FC Midtjylland og FC København, og han kan blive skiftet ind i kampens sidste minutter, hvis opgørets udvikling kalder på det.
Det fortæller FC Københavns manager Ståle Solbakken, om end Andreas Cornelius ikke selv synes at vide det endnu.
»Du kan godt breake nyheden om, at Andreas Cornelius er i truppen på fredag,« siger Ståle Solbakken.
Han forklarer, hvilken rolle den store angriber kan få.
»Jeg tror ikke, at han kan være i startopstillingen på fredag, men han er sådan en spiller, at han har trænet fuldt med i 10 dage, og han har spillet 60 minutter for reserverne, så han kan maksimalt få 10-15 minutter,« siger Ståle Solbakken.
13. april blev Andreas Cornelius udsat for en af de værre skader, der er blevet fanget på tv i Superligaen. Silkeborgs Dennis Flinta lavede en flyvende tackling, som ramte Cornelius på anklen. Den brækkede, og efter en operation lød beskeden fra FC Københavns lægestab, at Cornelius ville være ude i et halvt år. Sådan gik det ikke. Ved hjælp af en høj smertetærskel, en ung krop og en fremragende fysik har Cornelius trænet sig op til at blive klar på fire måneder.
Onsdag havde han ikke fået beskeden om, at han er med i truppen mod FC Midtjylland, men han melder sig klar til topkampen. Den afgør, om FC København skal være otte, fem eller to point efter Midtjylland med en kamp til gode.
»Jeg har slet ikke talt med nogen om det, men nu spillede jeg for reserverne mod Brøndby (mandag red.), og hvis jeg kunne spille der, kan jeg jo også spille i Superligaen,« siger Andreas Cornelius.
Han afviser, at han er i tvivl om, hvor meget anklen kan holde til. Det er ikke det, som skulle afholde ham fra at spille Superliga igen.
»Hvis holdningen er, at jeg kan bidrage med noget, er jeg ikke bange for, at foden går i stykker. Jeg skal igen finde timingen og rytmen igen i spillet og vende mig til tempoet. Der er gået fire måneder, siden jeg spillede en kamp, så det er ikke så meget foden, som holder mig tilbage. Det er mere alt det andet,« forklarer Cornelius.