Fortsæt til indhold
Fodbold

Kane headede Tottenham til sejr over Wolverhampton

Harry Kane blev matchvinder og har nu scoret 185 mål i Premier League for Tottenham og 250 mål i alt.

/ritzau/

Harry Kane rundede flere milepæle, da angriberen lørdag blev matchvinder for Tottenham i Premier League.

Det 29-årige klubikon nåede op på 250 scoringer for Tottenham med sejrsmålet på hovedstød midtvejs i anden halvleg efter en skidt første halvleg af Tottenhams værter.

Samtidig var det Kanes scoring nummer 185 i Premier League, hvilket gør ham den mest scorende for en enkelt klub i ligaen nogensinde.

Målet faldt efter et Son Heung-min-hjørnespark, som forrest i feltet blev forlænget af Ivan Perisic til Kane, der havde placeret sig ved bageste stolpe. Herfra kunne han enkelt dirigere bolden over målstregen.

Tottenham var kommet langt bedre med i anden halvleg, men Wolverhampton blev kampen igennem ved med at true hjemmeholdets mål.

Gæsternes Ruben Neves var godt fem minutter efter Tottenham-målet tæt på med et frispark, der sneg forbi mål.

Danske Pierre-Emile Højbjerg spillede hele kampen for Tottenham, der har hentet syv point efter tre spillerunder i den bedste engelske fodboldrække.

Højbjerg fik en advarsel i kampens indledning, og i slutfasen kunne danskeren have udbygget sejrens størrelse, men den hårdtarbejdende midtbanespiller misbrugte muligheden.

London-mandskabet indtager førstepladsen på et tidspunkt, hvor der fortsat resterer flere kampe i tredje spillerunde. Senere på weekenden kan flere hold overtage duksepladsen.