Fortsæt til indhold
Fodbold

Aalborg kan se frem til kamikazefodbold og en gang rock'n'roll

Lars Friis, ny cheftræner i AaB, vil smide et modigt hold ind i kampen om medaljer i Superligaen. I de to første kampe med ham i spidsen har AaB scoret seks mål og seks point.

En lille mand med lyst hår, tenderende gråt, og en sideskilning så skarp som en bold i dybden har i flere minutter, mens han læner sig op ad et lille mål, sindigt betragtet fodboldspillerne, der er delt op i to hold og i færd med at efterprøve de taktiske detaljer, de har gennemgået den seneste halve time.

Pludselig farer han frem, skridter ind på banen og stopper spillet, mens han råber »Listen up, guys!, Fokus, fokus! Hør lige her, gutter, der er fem minutter tilbage, og det er nu, I skal koncentrere jer. Det er nu, det gør ondt, og det er nu, vi kan vinde eller tabe«.

Artiklens emner
AaB