Topklubber truer med at boykotte afrikanske mesterskaber
Der skal strammes op i forhold til coronaprotokollerne, hvis Europas klubber skal sende spillere til Afrika.
Hvis ikke Det Afrikanske Fodboldforbund, CAF, begynder at leve op til de aftalte coronaprotokoller, så bliver Africa Cup of Nations uden stjernespillerne fra de europæiske klubber.
Sådan lyder truslen fra den europæiske klubsammenslutning ECA i et brev sendt til Det Internationale Fodboldforbund (Fifa).
- I forhold til de krævede protokoller har CAF ifølge vores information ikke gjort de medicinske og operationelle protokoller tilgængelige til turneringen, lyder det blandt andet fra ECA.
- Hvis disse er fraværende, vil klubberne ikke kunne frigive spillere til turneringen.
Det vil betyde, at stjerner som Mohamed Salah, Sadio Mané, Riyad Mahrez og Pierre-Emerick Aubameyang ikke kan deltage i det kontinentale mesterskab, som er Afrikas pendant til EM.
Ifølge reglerne er klubberne forpligtede til at frigive spillerne til landsholdstjeneste, som ligger inden for de aftalte terminer.
Det gør de afrikanske mesterskaber, men arrangøren skal omvendt også efterleve de udstukne regler. Og det er dem, de europæiske klubber føler, der bliver set stort på fra CAF’s side.
I forvejen er mesterskaberne på rygtebasis truet af aflysning grundet netop coronapandemiens status i Afrika.
Turneringen skal efter planen spilles fra 9. januar til 6. februar 2022 i Cameroun. 24 lande deltager i turneringen.
/ritzau/