Stort vægmaleri af sort engelsk fodboldspiller vandaliseret med racistiske tilslør
Et vægmaleri af fodboldspilleren Marcus Rashford i Manchester blev kort efter Englands nederlag til Italien søndag aften malet over med racistiske udsagn. Flere sorte engelske fodboldspillere er efter kampen blevet udsat for racistiske tilnærmelser.
Et stort vægmaleri i Manchester af den engelske landsholdspiller Marcus Rashford blev natten til mandag vandaliseret med racistiske tilsagn i kølvandet af Englands nederlag til Italien i årets EM-finale søndag aften.
Ifølge politimyndighederne i Manchester blev den racistisk motiverede vandalisering anmeldt klokken 02.50 lokal tid.
Vægmaleriet ligger i Manchester-bydelen Withington, hvor Marcus Rashford er vokset op, og blev malet i 2020 af gadekunstneren Akse i samarbejde med graffitiforeningen Withington Walls som en anerkendelse af Marcus Rashfords indsats for udsatte børn i Storbritannien.
Fodboldspilleren er ambassadør for ngo’en FareShare, der bekæmper madspild og distribuerer mad til fattige og udsatte familier.
På vægmaleriet var der overskrevet flere racistiske skældsord rettet mod fodboldspilleren, hvor Rashfords holdkammerat Bukayo Sakas navn også var nævnt. De racistiske tilnærmelser blev tildækket mandag morgen af Withington Walls medstifter Ed Wellard.
»Vi tillod os at drømme stort i går, og vores drømme blev knust. Men at vågne til dette er endnu mere deprimerende. Racismen florerer stadig blandt os, og synes kun at blive mere udbredt,« siger han til BBC.
Vandaliseringen har i løbet af mandag vakt kritik hos både politimyndighederne og borgmesteren i Manchester, Andy Burnham.
»Hadforbrydelser i hvilken som helst form er fuldkomment uacceptable og uvelkomne i vores i vores by,« siger vicepolitiinspektør hos politiet i Manchester Paul Savill ifølge BBC.
Borgmester Andy Burnham kaldte på twitter vandaliseringen for en ”foragtelig og skamfuld handling, der vil blive”.
»Vi kan ikke være mere stolte af Marcus Rashford og hans rolle i at bringe vores nation til den første slutrundefinale i 55 år,« skriver borgmesteren ydermere:
Spillerne Marcus Rashford, Jadon Sancho og Bukayo Saka - de tre engelske spillere, som ikke scorede i straffesparkskonkurrencen - blev efter kampen søndag aften udsat for en lang række hadefulde og racistiske udfald på Twitter og Instagram.
En handling, som den engelske fodboldforbund The FA fordømte på deres twitterprofil, og som også den engelske premierminister Boris Johnson fordømte fra sin twitterprofil mandag aften.
»Det engelske mandskab fortjener at blive hyldet som helte og ikke at blive tilnærmet af racistiske skældsord. Dem, der er ansvarlige for disse tilnærmelser, bør skamme sig over deres opførsel,« skriver Boris Johnson.
Også den engelske prins William fordømte tilnærmelserne på de sociale medier:
»Jeg væmmes over de racistiske tilnærmelser rettet mod de engelske spillere efter gårsdagens kamp,« skriver prinsen på twitter.
Mange fodboldfans har som modsvar til tilnærmelserne efterfølgende erklæret deres støtte til de berørte sorte fodboldspillere på de sociale medier, og forbipasserende til vægmaleriet i Manchester har hængt positive tilkendegivelser hen over vandaliseringen, hvori de kalder Marcus Rashford for »rollemodel« og »helt«.
Også holdkammeraten og målscorer mod Danmark i semifinalen Harry Kane erklærede mandag aften sin støtte til de berørte holdkammerater.
»Tre gutter, der har spillet fænomenalt hele sommeren og som havde modet til at træde til da der var allermest på spil. De fortjener kun ros og støtte, og ikke de feje og racistiske tilnærmelser, som de har oplevet siden i går aftes. Hvis du har tilnærmet nogen som helst på de sociale medier, er du ikke en engelsk fan, og vi gider ikke have dig,« skriver Harry Kane på twitter.
De racistiske tilnærmelser fra de engelske fans har mandag aften fået de første håndgribelige konsekvenser.
Fodboldklubben Leyton Orient har givet en fan af klubben karantæne på livstid, fordi vedkommende har udtrykt sig racistisk på det sociale medie Twitter efter Englands nederlag til Italien i EM-finalen.