Fortsæt til indhold
Fodbold

Uefa sætter 300 ekstra billetter til salg til Belgien-kampen

Billetterne vil blive sat til salg på Uefas hjemmeside.

Har EM-feberen ramt, men er du forvist til sofapladserne fremfor plastiksæderne i Parken?

Så er der nu tændt et lille håb for 300 fodboldglade fans. De kan nemlig, hvis de er hurtige på tasterne, snuppe en billet til aftenens EM-brag, når Danmark møder Belgien i gruppespillet i Parken kl. 18.

DBU’s fanservice oplyser på Twitter, at Det Europæiske Fodboldforbund, Uefa, har sat 300 ekstra billetter til salg.

»UEFA har netop oplyst at de åbner et lille restssalg til kampen mod Belgien. 300 billetter bliver sat til salg fra kl. 09 på deres hjemmeside Åbent for alle.«

Kampen var egentlig totalt udsolgt, men nu åbnes der altså for et lille antal pladser.

Fanservicen vurderer, at omkring 17.000-18.000 fodboldfans vil indtage pladserne til aftenens kamp, når de danske drenge møder Lukaku og resten af det belgiske landshold.

Det er Danmarks første kamp, efter at Christian Eriksen i kampen mod Finland faldt om med hjertestop i slutningen af 1. halvleg. Han er nu indlagt på Rigshospitalet, men har det efter omstændighederne fint.

Den dramatiske situation vil da heller ikke gå ubemærket hen, når kampen fløjtes i gang torsdag aften.

På forhånd florerer på sociale medier et billede, der opfordrer tilskuerne til at klappe sig igennem 10. spilleminut som en hyldest til Christian Eriksen, der spiller med nummer 10 på ryggen af landsholdstrøjen.

Også førnævnte Romelo Lukako sagde på et pressemøde onsdag, at han og holdet har planlagt at skyde bolden ud af banen, når uret rammer 10. spilleminut og lade spillet gå i stå som cadeau til spilleren.