Op- og nedrykkere mødes i pokalturneringen
Superligaoprykkeren Vejle skal i anden runde af pokalturneringen møde Hobro, mens Esbjerg møder Silkeborg.
Landspokalturneringen i fodbold er stadig i sin spæde fase, men der er allerede et par bemærkelsesværdige kampe på programmet.
I fredagens lodtrækning til anden runde blev superligaoprykkeren Vejle parret med Hobro, som netop er rykket ud af landets bedste fodboldrække.
Hobro får fordel af hjemmebane.
I alt seks superligaklubber var med i bowlen til fredagens lodtrækning.
I et andet opgør vestpå møder de to superliganedrykkere Esbjerg og Silkeborg hinanden i en kamp om en plads i tredje runde.
Randers skal desuden på udebane møde FC Sydvest Tønder, mens AC Horsens gæster Næsby.
I den østlige del af landet skal Lyngby på besøg hos Brønshøj, FC Græsrødderne har hjemmebane mod FC Nordsjælland, og endelig skal OB en tur til Hillerød.
Pokalturneringen blev i sidste sæson vundet af Sønderjyske, som på Blue Water Arena i Esbjerg besejrede AaB.