Fortsæt til indhold
Fodbold

Monaco står bag Thierry Henry trods sløj start

Monaco har endnu ikke vundet under Thierry Henrys ledelse. Søndag tabte bundklubben stort til PSG.

/ritzau/

Efter seks kampe som træner for fodboldklubben Monaco har den tidligere storspiller Thierry Henry fortsat sin første sejr til gode.

Søndag aften led mesterholdet fra 2017 et hjemmenederlag på 0-4 til Paris Saint-Germain. Fem dage forinden tabte holdet med de samme cifre til Club Brugge i Champions League.

Men trods den sløje start på trænerkarrieren har Henry fuld opbakning fra klubbens ledelse.

- Thierry Henry er udset til at være her i lang tid. Han er her ikke for at slukke ildebrande, siger klubbens vicepræsident, Vadim Vasilyev, ifølge Reuters til Canal Plus.

Henry blev hentet til klubben i oktober som afløser for Leonardo Jardim, men det har ikke umiddelbart forandret resultaterne til det bedre. Med kun syv point efter 13 kampe er Monaco næstsidst i den franske liga.

I Champions League er der ingen opmuntring at hente. Selv om der stadig mangler to kampe i gruppespillet, er Monaco uden chance for at komme videre til ottendedelsfinalerne.

En af forklaringerne er mange skader i denne sæson, mener Vasilyev.

- Så mange skader har vi aldrig haft før. Vi mangler selvtillid, og vi mangler held, konstaterer vicepræsidenten.

Monacos næste ligakamp er 24. november på udebane mod Caen i den franske liga.