Pogacar har fået den tanke, at Tour-arrangørerne har forsøgt at skræmme ham lidt
Indehaveren af den gule førertrøje roser sin danske rival og gør sig klar til at genbesøge steder, der tidligere har givet ham dårlige minder.
Montpellier
Vittige hoveder har allerede lavet ordspil om det, de håber på at se i den kommende uge.
»Pogi går kold på Col de la Loze,« som det lyder over et technobeat i en video fra det satiriske sportsmedie Mandsholdet med henvisning til det bjerg, hvor Jonas Vingegaard endegyldigt vandt Tour de France i 2023.
I den sidste uge af årets franske rundtur skal rytterne forbi netop Col de la Loze (18. etape) og Mont Ventoux (16. etape), der har det tilfælles, at Tadej Pogacar tidligere er blevet sat af Jonas Vingegaard på de bjerge.
»Det er næsten, som om ruten er designet til at skræmme mig lidt,« siger Tadej Pogacar med et skævt smil på hviledagen mandag.
Ros til Vingegaard
Han henviser til, at Tour-feltet også har været forbi Hautacam, der ligeledes har lagt asfalt til nogle af de få nederlag i hans karriere.
»Men det handler ikke så meget om, hvad bjergene hedder - de er hårde alle sammen. Det handler mere om, hvordan løbet udvikler sig. Så jeg kan faktisk lige så godt lide dem som alle andre bjerge. Jeg håber bare på at have bedre ben end dengang,« siger Tadej Pogacar og bryder atter ud i et bredt smil.
I den samme ånd afviser Tadej Pogacar, at han føler en særlig motivation efter at få hævn over sin danske rival, som han kun har anerkendende ord til overs for.
»Jeg føler mig meget selvsikker, men det synes jeg også, at Jonas kan føle sig. Vi har set, at hans form er virkelig god,« siger han om muligheden for, at danskeren kan levere afgørende angreb i løbet af de sidste seks etaper.
I det hele taget udstråler indehaveren af den gule førertrøje en ro, der står i kontrast til den mere pirrelige udgave, som nogle iagttagere hæftede sig ved i begyndelsen af løbet.
»Jeg var overhovedet ikke irriteret,« slår Tadej Pogacar fast med en sætning, som de fleste har forsøgt at levere uden at komme til at lyde netop irriteret, og i slovenerens tilfælde lykkedes det tilsyneladende.
»Men det er Tour de France, så du må være fuldstændig fokuseret. Især de første etaper er ekstremt hektiske. Men jeg må sige, at jeg virkelig nyder at være her lige nu.«