»Spillerne skal lige huske på, hvem der betaler deres løn«
Sportschefen for tv-koncernen MTG ser et stort potentiale i at komme endnu tættere på tennisspillerne.
NEW YORK
Professionel tennis er underholdning, og forbrugerne vælger andre tilbud, hvis ikke de bliver underholdt.
Sådan forklarer Peter Nørrelund, hvorfor han som sportschef for tv-koncernen MTG er begejstret for de nye strømninger ved US Open.
I årets sidste grand slam lod CoCo Vandeweghe sig forleden interviewe til tv midt under kampen, hvilket har ført til en diskussion om rimeligheden i at forstyrre ved et sidebytte.
»Det er en super ide. Jeg er på samme tid ikke overrasket over, at spillerne er forbeholdne og taler om at miste fokus, men de bliver nødt til at se det i et større perspektiv,« mener Peter Nørrelund.
»Al sport på tv er fortællinger, hvor man bygger en historie op med forskellige faser, og der vil interviews virke fint. Det er ret simpelt, og spillerne skal lige huske på, hvem der betaler deres løn.«
I omklædningsrummet
Fra den hjemlige sport stopper MTG’s kanaler, 3+, TV3 Sport 1 og 2, allerede fodboldspillere på vej til pause for at få deres syn på første halvleg og på planerne for anden halvleg, og efter en del polemik fik Peter Nørrelund lov at sende kameraer med i omklædningsrummet inden kampen og efter sidste fløjt.
»Vi kommer jo ikke derned for at vise bare numser, men for at give seerne mere indsigt. Modstanden gik på, at vi så ville fjerne en del af mystikken, men omvendt skal sporten passe på, at den ikke bliver så mystisk, at folk ikke gider tænde for fjernsynet,« fastslår Peter Nørrelund.
Netop niveauet af udtalelser har ført til en debat om, hvorvidt indslagene overhovedet er relevante, når resultatet oftest er kommentarer uden kant eller eftertanke, og Piotr Wozniacki er ikke imponeret efter tennissportens første skridt på området:
»Det er netop det, som irriterer mig ved det. Det bliver et cirkus, og det er faktisk et udtryk for manglende respekt for spillerne, for hvad skal de svare? Jeg vil gerne se de spørgsmål, som kan give gode svar i de situationer.«
De indvendinger har Peter Nørrelund hørt før, men det gør ham ikke mere enig.
»Vi har kun gode erfaringer fra fodbold med pause-snakken. Vi får ikke dybe betragtninger i de øjeblikke, men omvendt kommer seerne helt tæt på. Vi har eksperter til at udlægge teksten, men det er dejligt at høre fra hestens egen mund,« påpeger Peter Nørrelund.
»Jeg køber heller ikke den med, at tennisspillerne kan miste fokus. De spiller jo i flere timer og kan umuligt være i zonen hele tiden, så mon ikke de kan tale et halvt minut og give folk en bedre oplevelse?«