Fortsæt til indhold
Sport

Topholdene kæmper økonomisk

Bekymring: FC Midtjylland og AaB fører Superligaen, men begge klubber slås med økonomiske problemer.

Anders Østerby Mønsted | Thomas Nørgaard
AaB’s Rasmus Jônsson jagter bolden. Klubbens investeringer i håndbold og ishockey har kostet dyrt. Også feriepengesagen er en økonomisk belastning. Foto: Ernst van Norde/Polfoto
FC Midtjyllands Sylvester Igboun er en spiller af egen avl skabt gennem talentarbejde. Fodboldøkonom Jesper Jørgensen er imponeret over netop talentarbejdet i både FCM og AaB. Foto: Claus Bonnerup/Polfoto

FC Midtjylland og AaB topper Superligaen på point, men begge klubber er i økonomisk spændetrøje. Superligaens nummer et og to anerkender, at den økonomiske situation er alvorlig.

Ifølge Stephan Schors, der er adm. direktør i AaB, får klubbens begrænsede egenkapital dog ingen betydning for den sportslige sektor.

»Situationen er selvfølgelig alvorlig, da…