Emma Aastrand tager VM-sølv efter newzealandsk legende
Den danske kajakroer måtte se sig slået af Lisa Carrington på 500-meteren ved VM i Duisburg.
Kajakroeren Emma Aastrand er blandt Danmarks mest oplagte medaljehåb ved OL næste år, og lørdag middag understregede hun på ny sin verdensklasse.
I tyske Duisburg sikrede den 27-årige dansker sig VM-sølv i 500 meter enerkajak. Kun den levende legende Lisa Carrington var hurtigere end Aastrand og sikrede sig karrierens 14. VM-guldmedalje.
Aastrand var med fremme fra start, men midtvejs i løbet trak newzealænderen uimodståeligt fra. Ingen kunne røre Carrington, der vandt i helt suveræn stil med halvandet sekunds forspring.
Bag hende havde Emma Aastrand et lige så komfortabelt hul ned til sin nærmeste forfølger. Det var ungareren Tamara Csipes, der sikrede sig bronze.
Det er ottende gang i sin succesrige karriere, at Aastrand får hængt en VM-medalje om halsen. Det er blevet til to guld, tre sølv og tre bronzemedaljer.
Senere lørdag skal hun på vandet igen for at ro semifinale i 500 meter toerkajak sammen med Frederikke Hauge Matthiesen.