Fortsæt til indhold
Sport

Frans Nielsen skal styre dansk topkæde ved OL

Der er mere end 1700 NHL-kampe i den trio, der skal udgøre Danmarks førstekæde i OL-premieren.

/ritzau/

Veteranen Frans Nielsen får som ventet en yderst central rolle, når de danske ishockeymænd onsdag tager hul på OL-turneringen.

Ved tirsdagens træning i Beijing var Nielsen placeret som center mellem Nicklas Jensen og Mikkel Bødker i det, der bliver Danmarks klare førstekæde i Beijing.

Trioen er tilsammen noteret for 1723 NHL-kampe, hvoraf langt de fleste er fordelt på Nielsen (949) og Bødker (743).

I den sammenhæng blegner Nicklas Jensens 31 NHL-opgør, men han har med sin målfarlighed til gengæld været et stort aktiv for landsholdet.

Efter nylig coronasmitte kom han til OL et par dage efter resten af holdet, og han har ikke været meget på is i den seneste måned. Men forwarden har været stærk under træningen, siger landstræner Heinz Ehlers.

- Nicklas ser rigtig godt ud. Han er topmotiveret, og det gør selvfølgelig det hele lidt lettere, når man spiller sammen med Frans og Bødker. Det har været en fornøjelse at få ham ind i truppen med lidt forsinkelse.

- Det er ikke kun den kæde, der skal levere scoringerne for os. Men vi har selvfølgelig visse forventninger til den, siger Ehlers.

At dømme ud fra træningen bliver kaptajn Peter Regin midtermand i andenkæden flankeret af Patrick Russell og Frederik Storm.

Danmarks OL-premiere mod Tjekkiet begynder onsdag klokken 14.10 dansk tid.