Stærk dansk trio går efter guldet ved par-VM i speedway

Danmark og seks andre lande kører fredag og lørdag par-VM i speedway. Landstræner øjner gode danske chancer.

Artiklens øverste billede
Marcus Birkemose sejrede for nylig ved U21-EM. Ved par-VM i Polen er han med sammen med Leon Madsen og Anders Thomsen. Arkivfoto: Sportxpress/Ritzau Scanpix

Der er stor tiltro til det danske mandskab, når par-VM i speedway fredag og lørdag bliver afviklet i den polske by Lublin.

Det fastslår landstræner Hans Nielsen.

Han råder over et stærkt hold, der består af den tidligere viceverdensmester Leon Madsen, danmarksmester Anders Thomsen og den blot 17-årige Marcus Birkemose, der er U21-europamester og som i udgangspunktet vil fungere som reserve. Han skal dog køre mindst et heat per aften.

- Kørerne tror på en sejr, og der er god grund til at være optimistisk. Som udgangspunkt er det Leon og Anders, der vil køre de fleste heats, og banen er blandt deres favoritter i Polen.

- Begge kommer også fra en god sæson, hvor de er ivrige efter at bevise, at de kan hente flere medaljer, siger landstræneren i en pressemeddelelse.

I alt syv lande deltager i par-VM. Foruden Danmark drejer det sig om Australien, Polen, Rusland, Sverige, Tjekkiet og USA.

Par-VM køres anderledes end de klassiske mesterskaber. Landene dyster to og to mod hinanden, og pointsystemet er indrettet sådan, at det eksempelvis er bedre at blive nummer to og tre i et heat end nummer et og fire.

Vinderen af et heat får fire point, nummer to får tre point, nummer tre får to point, mens nummer fire må køre af banen uden point.

- Det vigtigste lige nu er, at de danske kørere tror på en sejr, og at vi har en stærk reserve, som vi kan sætte ind, hvis vi bliver nødt til at ændre strategi.

- Og så tror jeg, at når først drengene får dragten med Dannebrog på, så giver de alt, hvad de har i sig, siger Hans Nielsen.

Par-VM kan ses på TV3 Max fredag aften og TV3 Sport lørdag aften.

/ritzau/

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.