Ankelskade spolerede Antonsens drøm om All England-finale
Anders Antonsen slog anklen og måtte trække sig bagud 14-17 til Chou Tien Chen i første sæt af semifinalen.
En ankelskade til Anders Antonsen er med til at forhindre en ren dansk herresinglefinale ved badmintonturneringen All England.
I semifinalen mod topseedede Chou Tien Chen måtte Antonsen trække sig i slutningen af første sæt. I en duel slog han anklen og humpede rundt, før han efter lidt behandling opgav at fortsætte. På det tidspunkt var danskeren bagud 14-17.
Dermed er det taiwaneren, som skal møde Viktor Axelsen i søndagens finale i den prestigefyldte badmintonturnering i Birmingham. Her er Axelsen på jagt efter turneringens første danske sejr i herresingle siden Peter Gade i 1999.
Anders Antonsen kom skævt fra start i lørdagens semifinale. Den 22-årige aarhusianer ledte efter rytmen og kom bagud 1-6 og siden 6-11, før han fandt den.
Bedst som det så en anelse lysere ud, var danskeren uheldig. Han slog sin højre ankel, da han tabte duellen til 14-17.
Antonsen humpede rundt i smerte, og da han satte sig og fik behandling kunne han konstatere, at anklen var ”mega hævet”.
Derfra stod det klart, at han ikke kunne fortsætte.
/ritzau/