Rikke Møller Pedersen vandt sølv i 200 meter bryst
Svømmeren Rikke Møller Pedersen tog sølv i 200 meter bryst ved kortbane-EM i København.
Efter en skuffende lørdag slog Rikke Møller Pedersen til søndag aften.
Her hentede den 28-årige danske svømmer sølv på sin favoritdistance, som er 200 meter bryst.
Kort efter var der mere metal til Danmark, da Emilie Beckmann svømmede en bronzemedalje hjem i 100 meter butterfly.
Dermed nåede Danmark op på fem medaljer ved kortbane-EM i København.
Rikke Møller Pedersen svømmede i tiden 2 minutter og 19,53 sekunder, og kun spanske Jessica Vall Montero var hurtigere end danskeren.
Rikke Møller Pedersen er indehaver af verdensrekorden i 200 meter bryst på langbane.
I sit indledende heat kvalificerede hun sig til finalen i tiden 2 minutter og 21,15 sekunder.
Inden EM var Rikke Møller Pedersen udpeget som en af Danmarks største guldfavoritter.
Forinden svømmede kvinderne semifinaler i 50 meter fri, og her var både Pernille Blume og Julie Kepp Jensen i vandet.
Her var der fuld fart på Blume, der i tiden 23,63 sekunder vandt sin semifinale og blev klar til finalen senere søndag aften i tredjebedste tid.
Julie Kepp Jensen svømmede hurtigere, end da hun kvalificerede sig til semifinalen, men her rakte en syvendeplads i semifinalen ikke til en finaleplads, og Julie Kepp Jensen blev samlet nummer 14 på tværs af semifinalerne.