Mulig dansk medaljeregn: Fire finalepladser er hjemme, og den femte bør være det samme
Søndag aften bliver der med al sandsynlighed dansk deltagelse i fem EM-finaler, hvilket
Det er indtil videre blevet til tre danske medaljer ved EM i svømning på kortbane i København.
Når sidstedagens finaler, der går i gang kl. 17.00 søndag aften i Royal Arena, er svømmet, kan det antal imidlertid være steget væsentligt.
Søndag formiddag gik det nemlig planmæssigt for de danske svømmere.
Således er Danmark sikre på at være repræsenteret ved fire af aftenens ti finaler.
Det antal kan blive fem, når Pernille Blume indleder aftenens svømning med en semifinale på Blumes yndlingsdistance 50 meter fri.
Blume vandt sit indledende heat i tiden 23,96 sek, hvilket var næsthurtigst af alle. Blume blev kun overgået af svenske Sarah Sjöström.
Det var på 50 meter fri, at Blume under OL i Rio de Janeiro vandt guld. Derfor tyder det meget på, at Blume også sikrer sig adgang til finalen, selvom kortbane svømning ikke er Blumes foretrukne bassin.
»Jeg glæder mig rigtig meget til i aften. Jeg tror, at det bliver en god aften, og så glæder jeg mig til, at semifinalen er overstået, og så begynder det for alvor at køre,« sagde Blume, der udover sin semifinale og evt. finale på 50 meter fri også skal svømme de sidste 50 meter af kvindernes 4x50 meter medley.
Blume har i sin semifinale desuden selskab af 17-årige Julie Kepp Jensen, der lørdag imponerede med en fjerdeplads i finalen på 50 meter rygcrawl.
Den første finale med danske deltagelse svømmes med sikkerhed kl. 17.16, hvor Rikke Møller Pedersen begiver sig ud på sin favoritdisciplin 200 meter bryst.
Rikke Møller Pedersen går ind til finalen med femte hurtigste tid, da hun søndag formiddag svømmede i tiden 2 min og 21,15 sek. Det er næsten seks sekunder fra hendes danske rekord fra 2013. Finder Rikke Møller Pedersen noget af det niveau frem, kan det blive til danske medalje, men det er langtfra sikkert, da Rikke Møller Pedersen har ligget langt fra det den tid det seneste år. Dog svømmede hun så sent som den 14. november 200 meter bryst på kortbane i tiden 2:18,29, da hun vandt World Cup-afdelingen i Tokyo.
Den anden finale med dansk deltagelse svømmes af Emilie Beckmann, når hun kl. 17.28 svømmer finale på 100 meter butterfly.
Beckmann har allerede taget to medaljer ved dette EM, da hun torsdag vandt sølv på 50 meter butterfly og var fredag med til at sikre en bronzemedalje på kvindernes holdkap på 4x50 meter fri.
Beckmann var slet ikke i bassinet søndag formiddag, da hun kvalificerede sig til finalen lørdag aften. Her var Beckmann anden hurtigst af alle, da kun Sarah Sjöström var bedre. Fortsætter 20-årige Beckmann med at imponere, er der imidlertid også her mulighed for dansk medalje.
Viktor Bromer var til gengæld en af de mange danske svømmere, som søndag svømmede indledende konkurrencer. Bromer var således i vandet til sit indledende heat på 200 meter butterfly.
Bromer lagde i heatet en anelse langsomt ud, og lå længe en længde bagved den 17-årige nordmand Tomoe Zenimoto. Men Bromer viste brølende styrke på de sidste 50 meter, hvor han gik forbi Zenimoto, og sikrede sig sejren i heatet og en plads i finalen.
Bromer blev fortjent hyldet af de danske tilskuere, og han fortalte efter løbet, at han glæder sig til sin finale med start kl. 18.01.
»Jeg svømmer mit løb, og jeg svømmer et godt morgenløb. Jeg holder mig til planen, som jeg havde lagt forud. Nu må vi se, hvad skal rettes til i aften,« sagde Bromer, der er dansk rekordholder på 200 meter butterfly på både langbane og kortbane.
»Jeg har glædet mig helt vildt meget til denne dag. Det er mit primære løb, og ellers er det jo en søndag i svømningens tegn. Jeg er i finalen, og mange af de andre danskere er også i finalen, så det bliver en rigtig fed aften for dansk svømning,« sagde Bromer, der udover 200 meter butterfly, ellers kun har været i aktion på den halve distance i onsdag, hvor han ikke gik videre.
Søndag aften slutter af med mændenes og kvindernes 4x50 meter medley.
Her lykkedes det søndag formiddag ikke for det danske herrehold at kvalificere sig til finalen. Det gjorde det imidlertid for de danske kvinder, der stillede op med et noget reservepræget hold. Således var det kun unge Julie Kepp Jensen, der lørdag blev nummer fire i finalen på 50 meter rygcrawl, som forventes at være genganger på aftenens finalehold.
Udover Julie Kepp Jensen stillede Danmark i det indledende heat op med Mie Ø. Nielsen, der er langt fra tidligere niveau, samt Josefine B. Pedersen og Caroline Erichsen.
Og det lykkedes med nød og næppe at kvalificere Danmark til finalen, da de sluttede ottende bedst på tværs af de to heats, hvilket nøjagtigt var nok til en finaleplads.
»Det var måske lige spændende nok,« sagde 19-årige Caroline Erichsen efter løbet, mens også Josefine B. Pedersen var lettet efter finalen var sikret.
»Vi var glade for, at vi kvalificerede de andre til finalen, andet havde ikke været helt godt,« sagde hun.
Finalen på 4x50 meter medley, der er den anden sidste finale søndag aften, svømmes kl. 18.44.
Udover Pernille Blume og Julie Kepp Jensen kommer det danske hold højst sandsynligt til at bestå af Emilie Beckmann og Rikke Møller Pedersen.
I netop denne disciplin har danske kvinder tidligere leveret flot, men presset og forventningerne er imidlertid ikke noget, som påvirker de danske svømmekvinder, forklarer Blume.
»Alle pigerne til vores holdkap har gjort det godt til det her stævne, så jeg tror bare, at vi kommer til at køre videre på den her lykkebølge, og når man kan være så mange om det, så er det jo bare en endnu federe følelse. Hvis ingen havde gjort det godt, så skulle vi ud og levere noget, nu er kan vi nyde øjeblikket lidt mere,« siger Blume.