Et monster af en autocamper
Her er camperen, som du kan køre jorden rundt i. Køretøjet er bygget til ekspeditioner, men alle kan købe deres helt egen, hvis man ellers har det helt store kørekort og økonomien til det.
Vi troede måske, at vi havde set de største autocampere, men alt bliver større. Også når det gælder campere.
Vi møder hollandske Bliss som noget af det første på Camping-messen i Herning, og sidst jeg så noget i afdelingen for ekstreme campere i størrelse ”lastbil og opefter” var i Dubai, hvor den slags køretøjer jævnligt ses i ørkenen.
Der tumler de megarige ejere rundt i kæmpestore lastbiler, ombygget til campere, med slide-out værelser og badeværelser med vandhaner i det pureste guld.
Så ekstrem er hollandske Bliss ikke, men udgangspunktet for deres store campere er også lastbiler, designet til kørsel offroad. Bliss er ganske enkelt bygget til ekspeditioner jorden rundt og opbygget, så man er stort set uafhængig af ekstern strøm, vand og brændstof.
Bygges på tre måneder
»Typisk stiller kunden selv med den ønskede lastbil. Derefter går vi så i gang med at opbygge selve køretøjet. Alt sker i moduler, og alt kan lade sig gøre. Typisk kan en Bliss leveres til en kunde efter bare tre måneder, så her skiller vi os ud fra konkurrenterne, hvor man ofte skal vente flere år, fra man har taget beslutningen om at krydse verden rundt, til bilen er klar,« forklarer pressechef Günter Schumacher-Loose, Bliss Mobil.
Han viser stolt rundt i vognen, der kun kan leveres så hurtigt, fordi selve opbygningen sker i en ”ganske almindelig” 20 fods container, der efterfølgende boltes på den ramme/lastbil, som kunden bestiller eller selv kommer trillende i. Det gør processen langt hurtigere end de konkurrerende produkter, der findes på markedet for køretøjer til ekspedition. En sådan container vejer typisk 4.200 kg, og den kan i princippet boltes på de fleste lastbiler.
»Fordelen ved, at opbygningen sker i en container, er, at hele containeren helt enkelt kan afmonteres for transport. På den måde kan selve lastbilen blive stående, mens bo-delen måske løftes om bord på et skib og sejles til et ufremkommeligt område. Her kan ejeren så bo i containeren, og eventyret fortsætter,« siger han.
Ungt firma
Markedet for køretøjer til ekspeditioner er ifølge Bliss i vækst verden over. Det skyldes formentlig den stigende andel af rige mennesker og den globale trend med at deltage på eventyr med ekstreme rejser og oplevelser uanset omkostningerne.
Indretningen af Bliss sker principielt efter kundens ønsker, men hygge synes ikke at være en del af mulighederne, for indendørs er Bliss meget klinisk og funktionel, og stemningen i den udstillede bil er som i en byggeplads-container. Hyggen må du selv tilsætte!
Uden vand overlever ingen eventyrer, så derfor er vand en vigtig del af Bliss’´ sikkerhedsudstyr. Udgangspunktet er, at man aldrig vil kunne bygge en vandtank i en Bliss, der er stor nok, så derfor har Bliss kigget på, hvordan man sikrer sig frisk vand på skibe.
Resultatet er, at man skaffer vand ved at genbruge brugsvand og ved at rense en stor del af det brugte vand. Det betyder, at en Bliss selv kan holde sig med vand i mange uger uden at skulle have fyldt frisk vand på. Man opsamler blandt andet regnvand og renser allerede eksisterende vand til genbrug. Hovedvandtanken er på 635 liter, men er opdelt i to mindre ståltanke med en godstykkelse på 10 m.m.! Herudover er der dobbelte slanger på alle installationer, så kommer der bakterier i det ene system, slår man bare over til det andet og fortsætter rejsen.
Systemet med dobbelt af det hele gælder også afløbs-systemet, der i tilgift er udstyret med sensorer, så man i tide kan få besked, hvis der er en utæthed.
En Bliss kan leveres i forskellige størrelser, men selv den mindste på 11 fod er stor. Størst er modellen på 23 fod, og fælles for alle modeller er en stor grad af individualisering, når det gælder udstyr. Priserne begynder ved 110.000 euro for en standard-model på 11 fod. Det lyder måske slet ikke så slemt, tænker du, men til det beløb skal lægges en passende lille lastbil, og hvad du måtte ønske af ekstraudstyr.
På Herning-messen var den udstillede 13 fods Bliss med plads på bagklappen til en motorcykel. Et kig i prislisten afslører, at denne hydraulisk-elektriske ’’MC-holder’’ koster 15.000 euro.
Bliss blev stiftet i 2012 og har siden leveret 30 køretøjer. Endnu har virksomheden ikke solgt den første i Danmark.