Politi øger bemanding i Københavns Lufthavn efter lange køer
Politiet indsætter flere for at håndtere den grundigere grænsekontrol, der er del af et nyt paskontrolsystem.
Københavns Politi øger fra denne weekend bemandingen i grænsekontrollen i Københavns Lufthavn på grund af travlhed.
Det skriver politikredsen i en pressemeddelelse.
Beslutningen om mere personale hænger sammen med et nyt elektronisk paskontrolsystem, som man skal igennem, hvis man rejser uden for Europa og Schengen-området.
Grænsekontrollen registrerer blandt andet pasoplysninger, tidspunkt og sted for ind- og udrejse samt biometriske data som ansigtsfoto og fingeraftryk.
I februar skrev Berlingske, at det nye grænsekontrolsystem skabte problemer for en række lufthavne rundt omkring i Europa, og at forsinkelserne i flere tilfælde betød, at passagerer ikke nåede deres fly.