Fortsæt til indhold
Politik

Begejstring over ny generalkonsul syd for grænsen

Valget af tidligere Venstre-politiker som ny generalkonsul i Flensborg får tommelfingeren opad i Sydslesvig.

Et klogt og godt valg for det danske mindretal syd for grænsen.

Sådan lyder reaktionen fra den danske mindretalsforening Sydslesvigsk Forening, efter at den tidligere folketingspolitiker Kim Andersen (V) er blevet udpeget som ny generalkonsul i Flensborg.

»Han er afholdt i Sydslesvig og har hjertet på det rette sted. Han interesserer sig oprigtigt for det danske mindretal og har forståelse for, at mindretallet er en unik størrelse,« siger Jens A. Christiansen, generalsekretær for Sydslesvigsk Forening, som er det danske mindretals kulturelle hovedorganisation syd for grænsen.

Jens A. Christiansen peger samtidig på, at udpegningen af Venstre-manden er et »positivt punktum« for den langstrakte sag om generalkonsulposten, hvor Bertel Haarder (V) oprindeligt fik jobbet, men så takkede nej på grund af protester fra grænselandet.

Jens A. Christiansen beskriver Kim Andersen som en mand med kompetencerne på plads og et stort kendskab til det danske mindretal i Sydslesvig. Han har for eksempel været medlem af Folketingets Sydslesvigudvalg - hvor han i dag er formand - siden 2004.

»Vi hilser udnævnelsen velkommen. Kim Andersen kender mindretallet ind og ud og også kringelkrogene, så han har de rigtige forudsætninger for stillingen,« Jens A. Christiansen.

Desuden fremhæver generalsekretæren, at Kim Andersen er en »flittig gæst« og en kendt figur syd for grænsen qua hans mangeårige arbejde i Sydslesvigudvalget.

Samme budskab kommer fra Grænseforeningen, som er en støtteorganisation for det danske mindretal i Sydslesvig.

»Det er rigtig fint, at det blev Kim Andersen. Han har beskæftiget sig med grænselandet i mange år og har et stort forhåndskendskab,« siger foreningens formand Jens Andresen.

»Jeg tror, at han vil bestride jobbet på bedste vis.«

Regeringen har lagt vægt på, at jobbet skulle gå til en politisk profil. Mener du, at Kim Andersen er sådan en profil?

»Ja, det er han. Han har været en markant person i Venstre i mange år,« siger Jens Andresen.

Også fra politiske kolleger i Sydslesvigudvalget får Kim Andersen pæne skudsmål med på vejen.

Socialdemokratiets Christian Rabjerg Madsen er »overbevist om«, at V-kollegaen bliver en glimrende generalkonsul.

Og Enhedslistens medlem af udvalget, Christian Juhl, siger:

»Jeg havde helst set, at den nuværende generalkonsul (historikeren Henrik Becker-Christensen, red.) blev siddende indtil han selv ville væk, men når det nu ikke skal være sådan, så er jeg glad for at, det er blevet Kim Andersen. Han skal nok gøre det godt – han har i hvert fald kompetencerne.«

Dansk Folkepartis medlem af Sydslesvigudvalget, Martin Henriksen, ønsker Kim Andersen tillykke med jobbet, selvom V og DF langt fra er enige om alle spørgsmål vedrørende grænselandet.

»Jeg vil opfordre den nye generalkonsul til at fokusere mere på vigtigheden af at værne om det danske sprog og kultur blandt mindretallet syd for grænsen . Det bør Kim Andersen fokusere på,« siger Martin Henriksen.

Kim Andersen er født i Silkeborg i 1957 og nok mest kendt som Venstres erhvervsordfører fra 2011 til 2015, hvor han måtte forlade Folketinget.