Skats topchef fritstilles efter skandalesager
Den øverste chef for Skat, Jesper Rønnow Simonsen, fritstilles med øjeblikkelig virkning, oplyser DF-ordfører forud for regeringens præsentation af en plan for Skat.
Den øverste chef for Skat, Jesper Rønnow Simonsen, er fritstillet med øjeblikkelig virkning, forud for regeringens præsentation af en storstilet plan, der skal rette op på skandaleramte Skat.
Det bekræfter Dansk Folkepartis skatteordfører Dennis Flydtkjær over for Jyllands-Posten.
Jesper Rønnøw har været direktør for Skat siden december 2012 og har dermed stået i spidsen for organisationen i en årrække, hvor Skat har været ramt af den ene skandale efter den anden. Flere partier har de seneste dage skærpet retorikken og krævet hans afgang som direktør.
Tirsdag aften meddelte Skatteministeriet, at Skat er blevet snydt for 12,3 milliarder kroner i sagen om svindel med refusion af udbytteskat.
De seneste ti år har Skat gennemgået massive besparelser, og har måttet sige farvel til godt 3.000 medarbejdere.
Dansk Folkeparti bakker op om fyringen af den øverste chef:
»Jeg har stor forståelse for, at skatteminister Karsten Lauritzen har draget den konklusion, at Jesper Rønnow må væk. Skal man til at bruge en masse penge på at få Skat ud af krisen, så er det oplagt at se på, om ledelsen er den rigtige. Jeg synes med rette, man kan sige, at Jesper Rønnow ikke er den rette, når man ser på, hvordan han har forvaltet Skat gennem de sidste år med den ene store skandale efter den anden,« siger Dennis Flydtkjær og konkluderer:
»Det er fornuftigt at få en ny frisk person ved roret for den store butik.«
Socialdemokraternes skatteordfører Jesper Petersen finder ligeledes fritstillingen »fornuftig.«
»Men det fritager ikke Skatteministeren for sit ansvar. Og hvorfor først nu?« spørger han på Twitter.
Karsten Lauritzen sagde torsdag, at han lytter til kritikken af Skats øverste ledelse.
»Jeg tager selvfølgelig de meldinger med, som kommer fra de forskellige politiske partier. Jeg forstår godt, at der er en frustration, både på Christiansborg og i offentligheden,« sagde han og tilføjede, at hvis ikke de øverste embedsmænd i Skat formåede at »rydde op« ville det for konsekvenser.
I en pressemeddelelse udtaler Jesper Rønnow Simonsen, at han har været skattechef i en tid med store omvæltning - både teknologiske og kompetencemæssige:
»Jeg er glad for, at der er vilje til at løse SKATs udfordringer og skabe et fremtidssikret skattevæsen, der fortsat er blandt de mest effektive, servicemindede og nytænkende i verden. Jeg ønsker det bedste for de engagerede ansatte i SKAT, og takker for samarbejdet og deres store daglige indsats.«
Skats nuværende direktør for kundeservice, Merete Agergaard, er blevet konstitueret som ny direktør. Hun har tidligere været direktør i Arbejdsskadestyrelsen og lægger ikke skjul på, at skattevæsnet står med store udfordringer:
»Det er en stor opgave, som jeg er meget ydmyg over for. Min vigtigste opgave er at sørge for, at skattevæsenet kommer igennem denne svære tid på den bedst mulige måde, og at borgere og virksomheder oplever en god service, mens skattevæsenet i disse år forandres. Det vil jeg arbejde hårdt for,« udtaler hun i pressemeddelelsen.
Kl. 13.00 præsenterer Karsten Lauritzen regeringens plan, der skal genrejse, styrke om omstrukturere Skat oven på skandalesagerne. Ministeriet har på nuværende tidspunkt ingen kommentarer til Jesper Rønnows afskedigelse.