Skuespillers indlæg om krigsflygtninge får 200 oprørte kommentarer i timen
Forslag fra Liberal Alliance og Dansk Folkeparti sætter sindene i kog på Facebook.
Skuespillerinden Anne Marie Helger har skabt en lavine af voldsomme reaktioner fra brugere på Facebook, efter hun lod sin mening om udlændingeordføreren fra Dansk Folkeparti, Martin Henriksen, flyde ud i offentligheden.
Et stort nærbillede af en Martin Henriksen iført skeptisk mine, bliver på Anne Marie Helgers Facebook-profil fulgt af teksten:
”Vi lader billedet stå et øjeblik!!! Det taler til os! Denne mand er udlændingeordfører for Dansk Forskelsparti. Vi ser grundigt på billedet og tænker på alle de stakkels krigsramte flygtninge, dette menneske ikke vil have ind i Danmark - han mener, det er meget bedre at bure disse stakkels folk, der er flygtet fra alle helvedes pinsler, inde i fængselslignende lejre i Afrika! Hvordan ser der ud inden i denne danske mand ved navn Martin Henriksen? Og politikere fra alle kanter bakker mere eller mindre helhjertet op om ideen. Kan det snart blive mere flovt at være dansker? I dyb sorg og græmmelse. Anne Marie Helger.”
"Folk skal styre sig"
Det har indtil nu ført til flere end 1.700 kommentarer fra oprørte danskere, der enten bakker Anne Marie Helgers synspunkt op eller det modsatte. I skrivende stund stiger antallet af kommentarer med ca. 200 i timen.
”Ja, de tider, hvor man stolt bekendtgjorde, at man var dansk, er længst forbi! Gud bevare Danmark og de ÆGTE danske værdier: Åbenhed, gæstfrihed, medmenneskelighed og empati. Græmmes med mange andre,” skriver en bruger.
Oprøret på Facebook kommer efter et forslag fra Liberal Alliance og Dansk Folkeparti, der ønsker, at Danmark skal sende syriske krigsflygtninge tilbage til lejre i for eksempel Libanon, Jordan eller Kenya.
Hovedpersonen selv har svært ved at se problemet i det forslag.
”Folk skal styre deres forargelse og sætte sig ind i, hvad vi har foreslået. Vi har ikke foreslået det for at genere nogen. Vi mener, det er godt for vores land. Hvis man indretter det på den måde, kan det ende med, at man hjælper flere mennesker, end man gør i dag. Hvis der ikke kommer så mange mennesker til Danmark og får en opholdstilladelse, så sparer vi på omkostninger som kontanthjælp og børnecheck, som vi i stedet kan bruge på velfærden herhjemme, men faktisk også hjælpe flere mennesker ude i den store verden,” siger Martin Henriksen til jp.dk.
"De kan gå frit omkring"
Og de fængselslignende lejre, som Anne Marie Helger skriver om, er ifølge Martin Henriksen ikke i overensstemmelse med virkeligheden.
”Vi vil ikke sætte nogen i fængselslignende lejre. Det er vores tanke enten at oprette centre i forskellige lande, som vi står for. Ellers kan vi hjælpe med at styre nogle af de flygtningelejre, der er der i forvejen. De kan jo gå frit omkring. Jeg opfatter det som et forsøg på at gøre os værre, end vi i virkeligheden er,” siger Martin Henriksen.
Og det synspunkt dukker da også op, når man skimmer sig gennem de 1.700 kommentarer.
”Danmark kan jo ikke bære mere. Hvad fanden tænker folk her på? Fru Helger kan lystigt smække dørene op. Hun skal jo ikke være her de næste 50 år. Det er så naivt, at det gør ondt,” skriver en bruger.