Dybkjær får homo-pris
<p>Det radikale folketingsmedlem Lone Dybkjær modtager prisen som "Årets Politiker" af Landsforeningen for Bøsser og Lesbiske. Andre priser går til fagforbundet NNF og en omstridt færøsk bøsse.</p>
Lone Dybkjær har ifølge foreningen kæmpet for kvinders rettigheder i mange år og kæmper lige så hårdt for de lesbiskes rettigheder til en familie samt for en kønsneutral ægteskabslovgivning. En lovændring, der vil give homoseksuelle adgang til kirkelige vielser og mulighed for adoption på lige fod med heteroseksuelle.
"Jeg er utrolig stolt og glad for prisen. Jeg håber, at begivenheden kan skabe opmærksomhed om det grelle faktum, at vi stadig har forskelsbehandling af homoseksuelle i den danske lovgivning. Hvad værre er, mener mange folketingspolitikere stadig, at denne forskelsbehandling er i orden. I mine øjne skal Danmark igen være et foregangsland, der viser, at der er plads til andre familieformer end den klassiske,” udtaler Lone Dybkjær.
Bagersvend blev chikaneret
Prisen "Årets Laks", der gives til en person, der tør svømme imod strømmen, går i år til NNF (Nærings- og Nydelsesmiddelarbejder Forbundet) ved faglig konsulent John Andersen. Æren skyldes, at fagforbundet valgte at føre en retssag for en nordjysk bagersvend og sikrede ham erstatning for forskelsbehandling.
”NNF viste, at diskrimination på arbejdsmarkedet er et reelt problem for mange homo- og biseksuelle, men samtidig gik de foran og viste med al ønskelig tydelighed, at det ikke er noget, man skal finde sig i,” begrunder Anders Pedersen fra Landsforeningen for Bøsser og Lesbiske.
Prisen "Årets Homo/Bi" uddeles til færøske Mike Viderø, der stod frem som homo på Færøerne, da det var allersværest, og dermed var med til at påvirke politikernes holdning til diskriminationslovgivningen.
Copenhagen Pride
Priserne overrækkes på lørdag på Rådhuspladsen i København som en del af Copenhagen Pride. Homo-, bi- og heteroseksuelle fra hele landet har stemt om, hvem der skulle have priserne.