Fortsæt til indhold
Politik

Vestager skal lave reality-tv i Uganda. Venter der så et politisk comeback efter det?

Forsvaret står med en flaskehals-problematik, der får partier til at genåbne snak om lønløft. Partileder kæmper lidt med fakta. Og så har Ekstra Bladet mødt Margrethe Vestager under Folkemødet.

Godeftermiddag

Hvis du blev hængende på Folkemødet til den bitre ende i weekenden, så har du muligvis haft en lidt lang mandag på kontoret. Men fortvivl ej, her er et hurtigt overblik over dagens politiske begivenheder:

  1. Mekanikere løfter sløret for stort problem i Forsvaret
  2. Liberal Alliance i skudlinjen for forsvars-finansiering
  3. Vestager lader comeback hænge i luften

1. Mekanikere løfter sløret for stort problem i Forsvaret

Mekanikerne er en af de faggrupper, der kan komme til at mangle og dermed svække det danske forsvars kampkraft. Foto: Gregers Tycho

Der bankes milliarder af kroner ind i Forsvaret de kommende år, men en flaskehals-problematik risikerer at spænde alvorligt ben for opbygningen af kampkraft.

Advarslen kommer fra nogle af de folk, der udfører det vigtige arbejde bag kulisserne: Mekanikerne, der skal sørge for at holde soldaternes biler kørende.

En opgørelse viste i april 2024, at Forsvaret akut manglede 168 mekanikere og teknikere. De kommende 10 år vil 414 militære håndværkere gå på pension.

Det betyder, at selv hvis det lykkes at få rekrutteret nye lærlinge, så vil der mangle folk til at sikre, at de kan uddannes. Et eksempel på en flaskehals, der kan få store konsekvenser fremover.

I 2025 er antallet af manglende teknikere blevet mørklagt af hensyn til rigets sikkerhed, men problemet er ikke løst.

Det var i hvert fald, hvad Jyllands-Postens Rasmus Emborg fandt ud af. Han begynder sin historie på værkstedet på kasernen i Høvelte hos Claus og Ian, og jeg synes, du skal unde dig selv et par minutter her til at få dette perspektiv med på den store oprustning, der omgiver os alle.

Historien får nu flere partier til at genoptage snakken om et lønløft til forsvaret. Måske fordi soldaterne på gulvet har hørt lidt om, hvad de kan tjene ovre hos Novo, hvis de forlader Forsvaret.

2. Liberal Alliance i skudlinjen for forsvars-finansiering

Alex Vanopslagh (LA) taler under grundlovsmøde den 5. juni. Arkivfoto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Liberal Alliance vil gerne halvere dagpengeperioden fra to til et år og bruge de sparede dagpenge til at finansiere fremtidens løft af forsvaret.

Det budskab spredte partiformand Alex Vanopslagh flittigt i midten af marts, men det gik måske lige flittigt nok for sig.

Ifølge Vanopslag ville det nemlig ramme i omegnen af 10.000 personer, hvis perioden skæres fra to til et år.

Men mandag offentliggjorde Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE) et faktatjek af LA’s kommunikation. AE har trukket tal fra Beskæftigelsesministeriet og Danmarks Statistik og når frem til, at ca. 32.000 personer står til at ryge ud af systemet, hvis LA-operationen gennemføres.

»Jeg mener ikke, at det er fair, at dagpengemodtagerne skal bære så stor en omkostning for fremtidens forsvarsinvesteringer,« siger forsvarsordfører Simon Kollerup (S) til Ritzau.

LA har nu korrigeret sin konsekvensvurdering til omkring 10 pct. af dagpengemodtagerne.

3. Vestager lader comeback hænge i luften

De Radikales tidligere partileder og EU-kommissær, Margrethe Vestager, blev på Folkemødet spurgt til sin politiske fremtid. Billedet er fra Vestager modtog Ebbe Munchs Hæderspres i overværelse af Dronning Margrethe. Arkivfoto

Ekstra Bladet løb på Margrethe Vestager under Folkemødet og hørte lidt om den tidligere Radikale partileder og EU-kommissærs nye projekt:

Hun deltager i et nyt reality tv-program på Kanal 5 og Max med navnet Verdens Vildeste Race. Her skal Vestager sammen med sin makker, Connie Nielsen, og 18 andre kendte danskere, køre rundt i forskellige dele af verden i lokale køretøjer. Vestager-Nielsen skal f.eks. køre rundt i Uganda. Det hele skal foregå uden GPS.

Hvis de finder hjem igen, er spørgsmålet, hvad Vestager så skal lave. Ekstra Bladet spurgte hende derfor, om hun kan finde på at vende tilbage til dansk politik på et tidspunkt.

»Jeg har selvfølgelig set på dansk politik. Og så har jeg tænkt: Det virker som om, der er rigtigt mange partier og rigtigt mange mennesker, som er rigtigt optaget af det lige nu. De har nok ikke brug for mig,« lød Vestagers første svar.

Men om hun vil afvise det fuldstændig?

»Altså nu regner jeg med at blive en meget gammel dame. Og der var en radikal, der for mange år siden sagde, at hvis man først har sat sig op på ryggen af den politiske tiger, så er det meget svært ikke at ønske, at komme derop igen. Så hvem ved?«

Tak for interessen

Venlig hilsen

Martin Kaae

Politisk redaktør