Fortsæt til indhold
Politik

Efter et døgns tavshed: Nu reagerer Troels Lund Poulsen på det kinesiske skib

Europæiske kolleger har talt om sabotage. Onsdag kom den danske forsvarsministers vurdering af sagen.

Den danske regering ser på sagen med stor alvor.

Så meget stod klart, efter forsvarsminister Troels Lund Poulsen (V) onsdag for første gang udtalte sig om kabelbruddet i Østersøen og det kinesiske skib ”Yi Peng 3”, der er sat i forbindelse med bruddet, fordi det har befundet sig helt tæt på, da kablerne gik i stykker.

Skibet er det seneste døgn blevet fulgt tæt af skibe fra det danske forsvar, som fortsat har et skib liggende helt tæt på skibet i Kattegat. Her har det ligget stille siden tirsdag sidst på eftermiddagen.

»I forhold til sagen om de beskadigede datakabler i Østersøen, vil jeg gerne gøre helt klart, at det ser jeg selvfølgelig på med stor alvor,« siger Troels Lund Poulsen i forlængelse af et møde med nordeuropæiske forsvarsministre i København.

»Jeg noterer mig også, at man fra både tysk og svensk side offentligt har sagt, at man har mistanke om, at der kan være tale om sabotage. Såfremt det er tilfældet, er det selvsagt meget bekymrende,« sagde Troels Lund og fortsatte:

»Jeg kan også sige, at de relevante danske myndigheder følger udviklingen tæt. Og jeg er jo også her i dag haft lejlighed til at drøfte sagen med mine nordiske kolleger i forhold til, hvordan de ser på det spørgsmål, som jo nu fylder meget med god grund, nemlig hele spørgsmålet omkring beskadigelse af søkabler«.

»Jeg har ikke mere at sige«.

Forsvarsministeren blev derefter spurgt, hvordan Danmark ser på sagen – og derefter fulgte en række andre spørgsmål, uden at journalisterne fik voldsomt meget mere ud af ministeren.

»Jeg ser på det med stor alvor. Vi kender jo ikke omfanget af hændelsen endnu, om hvorvidt det er sabotage eller det er noget andet. Men uanset hvad, så er det selvfølgelig en situation, som kræver stor opmærksomhed. Ikke mindst fordi den sikkerhedspolitiske situation er, som den er«.

Hvordan betragter I det kinesiske skib ”Yi Peng 3”?

»Det er jo ikke nogen hemmelighed, at forsvaret jo har fulgt skibet. Og derfor er det jo også sådan, at de relevante danske myndigheder er optaget af den her sag«.

Er det Danmark, der har bedt om at standse skibet, som nu har ligget stille i mange timer?

»Jeg kommer ikke til at kommentere på den konkrete situation. Jeg kan bare sige, at de forskellige danske myndigheder er helt opmærksomme på den her sag«.

Det danske søværn følger det kinesiske skib ”Yi Peng 3” tæt. Foto: Benny Kjølhede

Bør man gå om bord på skibet?

»Jeg har sådan set ikke så meget mere at tilføje andet, end at vi er helt opmærksomme på situationen. Og det er de danske myndigheder også«.

Har der været et ønske fra udenlandske myndigheder om at få stoppet det her skib i dansk farvand?

»Jeg kommer ikke til at gå yderligere ind i, hvordan situationen er konkret i forhold til skibet. Men jeg kan sige, at nu er jeg jo sammen med andre nordiske forsvarsministre. Og jeg har jo selv også haft lejlighed til at diskutere det her spørgsmål om beskadigelse af søkabler med nogle af mine nordiske kolleger«.

Er I i kontakt med Kina?

»Jeg har ikke yderligere at tilføje«.

Har I planer om at kontakte Kina?

»Jeg har ikke mere at sige«.

Kan skibet sejle frit, hvis det vil?

»Jeg kommer ikke til at kommentere yderligere på det, som der bliver spurgt om. Vi er meget opmærksomme på situationen, og vi følger også sagen tæt,« sagde Troels Lund Poulsen, inden han forlod pressemødet.