Fortsæt til indhold
Politik

Mette Frederiksen slået af mand i København: Mand anholdt

Ifølge Statsministeriet er statsministeren chokeret over hændelse, hvor hun blev slået af mand på Kultorvet.

/ritzau/

Statsminister Mette Frederiksen (S) er fredag aften blevet slået af en mand på Kultorvet i København.

Det oplyser Statsministeriet til Ritzau.

Manden er blevet anholdt.

Statsministeren er chokeret over hændelsen, lyder det i pressemeddelelsen. Statsministeriet har ikke yderligere kommentarer.

Københavns Politi bekræfter over for Ritzau og Jyllands-Posten hændelsen, men har derudover ingen kommentarer.

Jyllands-Posten har været i kontakt med Socialdemokratiet, der pt. heller ikke har nogen kommentarer.

Mette Frederiksen har den seneste tid været på kampagne med Socialdemokratiets EU-spidskandidat, Christel Schaldemose, forud for EU-parlamentsvalget søndag.

Christel Schaldemose oplyser fredag aften til Ritzau, at det ikke var i forbindelse med Schaldemoses kampagne, at Mette Frederiksen var på Kultorvet.