Ishøj-borgmester affejer ekspertkritik om skattebetalt »propagandakanal«
Ishøj-borgmester Ole Bjørstorp har fyldt meget på sendefladen på kommunens egen kanal, TV-Ishøj. Ekspert vurderer, at det kan være ulovligt.
Ishøjs borgmester gennem mere end 20 år, Ole Bjørstorp, giver nul og niks for kritikken af, at han fylder så meget i billedet på kommunens skatteborgerbetalte tv-kanal, at kanalen reelt er blevet en »propagandakanal for borgmesteren«.
Ifølge DR viser en redegørelse fra Ishøj Kommune, at Ole Bjørstorp fra lokallisten Ishøjlisten har medvirket 53 gange i kanalen TV-Ishøjs indslag fra marts 2020 til marts i år.
Til sammenligning har bare tre andre lokalpolitikere fra vestegnskommunen medvirket henholdsvis fire, to og en gang i samme periode på kanalen, som kostede Ishøj-borgerne 1,57 mio. kr. i 2020.
Alle partier i byrådet, på nær Ole Bjørstorps Ishøjlisten, er utilfredse med den skæve repræsentation på kanalen, skriver DR.
Samtidig mener Roger Buch, kommunalforsker på Danmarks Medie- og Journalisthøjskole, at det kan være ulovlig brug af offentlige midler, bl.a. fordi kanalen også bruges til, at borgmesteren udlægger sin egen politik.
»Kanalen fungerer reelt set som en propagandakanal for borgmesteren,« siger Roger Buch til DR Nyheder.
Kritikken preller dog helt af på Ole Bjørstorp:
»Det er noget, der dukker op i en valgkamp, som vi står i i øjeblikket. Det har ikke noget på sig. Kommunen er frit stillet til, hvordan den vil lave sin kommunikation,« siger han.
Siger du, at sagen kun dukker op, fordi der snart er kommunalvalg?
»Det bringes op af andre partier nu på grund af valget. Jeg kan ikke forstå det på andre måder.«
Borgmesteren afviser, at han har nogen som helst indflydelse på kanalens indhold.
»Det er ikke mig, der bestemmer. Jeg stiller op, når jeg bliver spurgt. Det er ikke sådan, at andre ikke kan komme til orde. Det er slet ikke tilfældet.«
Men du kommer meget mere til orde end de andre politikere i kommunen…
»Ja, det er klart. Det vil en borgmester altid gøre,« siger han.
Ole Bjørstorp hævder, at mange af hans optrædener på kanalen skyldes coronasituationen i kommunen sidste år, og at tallene ville være mere ligeligt fordelt blandt partierne, hvis man talte op i dag.
Han svarer dog ja til, at taletiden på TV-Ishøj bør fordeles mere ligeligt fremover.
»Ja, det er klart, og det er heller ikke et problem i normale tider. Der kan man - om jeg så må sige - fordele det efter de sagsområder, det har med at gøre.«
Hvor stor indflydelse har du på, hvilke emner kanalen tager op?
»Ingen. Overhovedet ingen. Og det skal jeg heller ikke have. Det er op til dem, som arbejder med det. Så kommer de og spørger mig om en udtalelse. Det er sådan, det foregår,« siger Ole Bjørstorp, som tidligere i år meldte sig ud af Socialdemokratiet og stiftede partiet Ishøjlisten.
»Utrolig succesfuld«
TV-Ishøj drives af kommunens kommunikationsafdeling på rådhuset med det formål at formidle »kommunale informationer, der er vigtige« for borgerne. Indslagene handler lokale nyheder, som f.eks. om indvielsen af et nyt beboerhus. Derudover vises møderne i byrådet.
Indholdet udkommer på YouTube, Facebook og på en lokal tv-kanal, som ca. 25 procent af kommunens borgere ifølge borgmesteren kan modtage.
Spørger man Ole Bjørstorp, er TV-Ishøj en stor succes.
»Utrolig succesfuld. 80 procent af indholdet handler om livet i byen, hvor man taler om, hvad der sker.«
Mener du så også, at kanalen skal fortsættes næste gang, der skal bevilges penge til den?
»Ja, selvfølgelig. Det ville være helt hen i vejret at drosle ned på en kommunikation, som er så god.«