Minkavlere må vente på vished om erstatning

Det blev ikke natten til torsdag, at minkavlere fik at vide, hvordan de kompenseres for masseaflivning.

Artiklens øverste billede
Forhandlingerne bliver genoptaget torsdag, oplyser De Konservatives erhvervsordfører Rasmus Jarlov. Arkivfoto

Forhandlinger i Erhvervsministeriet om kompensation til minkavlere har ikke resulteret i en aftale endnu.

Det oplyser SF-formand Pia Olsen Dyhr og De Konservatives Rasmus Jarlov på det sociale medie Instagram natten til torsdag.

I løbet af aftenen og natten har blandt andre Pia Olsen Dyhr og Enhedslistens erhvervsordfører, Victoria Velasquez, på det sociale medie delt billeder af, hvordan de fra hjemmearbejdspladser har forhandlet til langt over midnat.

- Håber, vi snart lander noget for minkavlernes skyld, sundheden og dansk økonomi, skriver Olsen Dyhr klokken 02.11 på sin Instagram-historie og konkluderer, at hun er "færdig for i nat".

Forhandlingerne, som foregår i regi af Erhvervsministeriet, står til at blive genoptaget torsdag, oplyser Rasmus Jarlov.

Folketingets partier forhandlede også sent onsdag om kompensation til minkavlerne i Danmark, som for manges vedkommende står til at miste deres livsgrundlag.

Det står klart efter regeringens beslutning om, at alle mink i Danmark skal aflives for at undgå omfattende smitte med muteret coronavirus.

Beslutningen blev meldt ud onsdag i sidste uge på et pressemøde med statsminister Mette Frederiksen (S) i spidsen.

Siden har det vist sig, at der ikke var et lovgrundlag for at kræve, at alle mink skal aflives.

Fredag i sidste uge lød det fra erhvervsminister Simon Kollerup (S), at minkavlerne nok skal få en god kompensation uanset hvad.

Det vides ikke, hvad tid forhandlingerne fortsætter torsdag.

Onsdag var fødevareminister Mogens Jensen (S) i samråd om regeringens håndtering af minksagen.

En redegørelse om sagen og den manglende lovhjemmel ventes klar 18. november.

/ritzau/

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.