Venstremand vil lade EU-flaget vaje ved siden af Dannebrog i Folketinget
To kandidater til europaparlamentsvalget er uenige om, hvorvidt EU-flaget skal op i Folketinget.
Den store udgave af Dannebrog, der hænger bag talerstolen i Folketinget, bør få selskab af det blå EU-flag med dets 12 stjerner på.
Det mener Asger Christensen, byrådsmedlem i Kolding Kommune for Venstre, og hvad vigtigere er i denne sammenhæng også nummer tre på partiets opstillingsliste til det kommende europaparlamentsvalg.
Det skriver Jydske Vestkysten.
»Jeg undrer mig over, at vi er så forskrækkede over EU-flaget i Danmark. Vi bliver ikke mindre nationalister af at have flaget ved siden af Dannebrog. Jeg synes, at de to flag klæder hinanden og signalerer det samarbejde, vi har. Jeg bliver ikke mindre dansk af at have EU-flaget hængende ved siden af. Nærmere tværtimod,« lyder det til det regionale medie fra Asger Christensen.
Venstre-politikerens ide er ikke taget ud af den blå luft. For i både Frankrig og Tyskland deler de nationale flag i deres respektive parlamenter plads med EU-flaget.
Selvom et EU-flag altså på denne måde ikke ville være usædvanligt, finder ideen ikke opbakning hos Asger Christensens modkandidat fra Dansk Folkeparti, Peter Kofod.
Det var hans egen tidligere partiformand og nuværende formand for Folketinget, Pia Kjærsgaard, der efter en del debat fik Dannebrog op at hænge på Christiansborg i første omgang for under to år siden.
»Dannebrog er symbolet på Danmark, og derfor er det naturligt, at det hænger i det danske parlament. Det vil ikke være naturligt, at EU-flaget hænger i Folketinget. Jeg har meget varme følelser for Dannebrog og de værdier, der medfølger. De værdier er der ikke i det kolde, blå og gulstjernede EU-flag. Det må de flage alt det, de vil med i Bruxelles,« lyder det fra Peter Kofod til Jydske Vestkysten.