BMW i3 imponerer. Men er den bedre end iX3?
BMW har tilsyneladende ramt plet med sin nye generation af elbiler. Christian Schacht har kørt den helt nye model.
BMW iX3 har imponeret voldsomt, siden den kom på vejene. Nu er turen kommet til den lavere i3, som Christian Schacht har kørt på de snoede veje i Sydfrankrig.
Med 469 hk, firehjulstræk og et batteri på næsten 109 kWh er der ikke sparet på kræfterne. BMW lover op til 912 km rækkevidde, og det lave strømforbrug under testkørslen tyder på, at bilen også kan komme langt i virkeligheden.
Køreegenskaberne er fremragende, men der er også et par ting, som Christian Schacht havde forventet mere af. I ugens Bilradio fortæller han om sine oplevelser, mens Jan Lang giver sin vurdering af den større iX3.
De to tager også fat på Volkswagens alvorlige økonomiske problemer, som har fået koncernen til at sætte udviklingen af den elektriske Golf på pause.
Det kan du også høre i ugens Bilradio:
- MG S5 med stort batteri og den kinesiske GAC Aion V.
- Alpine A390 med 400 hk, som både Christian Schacht og Jan Lang har kørt.
- Årets Bil i Danmark 2027: Otte elbiler er i finalen, men flere forhåndsfavoritter er sorteret fra.
- Årets Firmabil 2027: VW ID.7, Audi Q4 e-tron og flere andre kandidater kæmper om titlen.
- Car of the Year i Europa: Syv elbiler kæmper om den prestigefyldte titel.
- Mercedes-ejere risikerer at vente helt til 2028 på at få udskiftet batterier med risiko for brand.
- FDM’s nye leasingtjek.
- Ugens lytterspørgsmål kommer fra en læge, der kører op mod 60.000 km om året.
Vært: Christian Schacht
Redaktør: Jacob Grosen
Klip og produktion: Karen Marie Gejl