Konfirmation er livets store jackpot
Ingen anden festlig begivenhed i livet udløser så store gaver som konfirmationen. Så pas godt på pengene, anbefaler eksperter.
Gå til præst, lær trosbekendelsen udenad, bliv konfirmeret - og hold en stor fest. Det er den direkte vej til livets største gaveorgie.
Ingen andre af livets festlige lejligheder udløser så store gaver som konfirmationen, viser en nordisk undersøgelse, som det internationale analyseinstitut Synovate har lavet for Nordea.
»Ikke engang til sit bryllup får man så store gaver, og i modsætning til mange andre, senere begivenheder skal konfirmanden heller ikke selv betale gildet,« fortæller forbrugerøkonom Ann Lehmann Erichsen.
27.000 kr.
Det er første gang, at størrelsen af anledningsgaver er blevet undersøgt, og ifølge Nordea bruges der i Danmark 1,9 mia. kr. på konfirmationsgaver. Det svarer til, at hver af sidste års konfirmander og nonfirmander blev beriget med kontanter og gaver til en samlet værdi af 27.000 kr. I det tal er der dog en lille gruppe konfirmander, som får ekstremt dyre gaver som aktier, arveforskud og luksusrejser, og hvis man tager dem ud af statistikken, viser undersøgelsen, at den typiske konfirmand vil få værdier for omkring 17.000 kr., beretter Ann Lehmann Erichsen.
»Konfirmanderne får typisk store pengegaver, så det er pænt store beløb, de unge pludselig råder over. Derfor er det vigtigt, at forældrene hurtigt kommer på banen med vejledning, så det, som kommer let, ikke også går let,« understreger Ann Lehmann Erichsen.
Det er også Mybanker-partner Elisabeth Arendts erfaring, at konfirmander bliver nyrige.
»Det er ikke helt usædvanligt, at konfirmander ud over gaver får 30.000-40.000 kr.,« siger hun og anbefaler de unge straks at grundlægge en opsparing.
Undgå kickstart af forbrug
Forbrugerjurist og forhenværende vært på tv-programmet Luksusfælden Mette Reissmann advarer mod at lade konfirmationen være en kickstart på et ungdomsliv med et stort forbrug.
»De unge skal lære at sætte tæring efter næring. Alt for mange får i ungdomsårene opbygget et privatforbrug, så de som 18-årige må ud at låne penge for at kunne fortsætte deres livsstil,« siger hun.