Flere unge mænd ønsker hårtransplantation
Unge mænd helt ned til 20 år opsøger hårklinikker for at få hjælp til at redde håret.
Da Rasmus Grønbæk Nielsen blev 16 år, begyndte hans hår at falde af. Ikke i totter, men stille og roligt bevægede hårgrænsen sig op, hvor en teenagedreng absolut ikke synes, den hører hjemme.
"Jeg syntes bestemt ikke, det var en specielt fed måde at skille sig ud på," husker den nu 30-årige investeringsrådgiver I Ringkjøbing Landbobank tydeligt.
Den samme følelse af tab og sorg ramte Ibrahim Korkmaz, da han som 24-årig pludselig tabte en stor del af sit hår på issen i løbet af en uge.
"Jeg håbede selvfølgelig på, at håret ville gro ud igen, men det skete ikke," fortæller Ibrahim Korkmaz, der i dag er 29 år og er indehaver af Finsens Cykler på Frederiksberg.
De to mænd har ikke kun hårtabet til fælles. De besluttede også begge at gøre noget ved det. Og tilhører dermed den voksende gruppe af unge mænd under 30, som vælger at trodse naturen og få håret igen via en hårtransplantation.
"Vi får nok henvendelser fra 15-20 unge mænd hver måned," siger klinikchef Rikke Priemê fra Poseidon Klinikken i København. Poseidon har også klinikker i Norge, Sverige og Holland.
"De synes, det er pinligt, at de har tabt håret og har fået høje tindinger," siger hun.
Unge mænd helt ned til 20 år har opsøgt klinikken for at få hårtransplantation, men dem må man afvise eller forsøge at hjælpe på anden vis.
"Først omkring 25 års-alderen kan man sige noget om prognosen for, hvor stort hårtabet vil blive og hvordan det vil udvikle sig," siger hun.
"Hvis man begynder at transplantere hår for tidligt, kan det komme til at se mærkeligt ud, fordi den unge stadig mister hår over den nye hårgrænse. Og så kan man risikere at skulle transplantere mange gange."
På Hårklinikken, der har klinikker i Danmark, Tyskland, USA og senest i Dubai, oplever man også, at kunderne til hårtransplantation bliver yngre.
"Vi har mere end 100 mænd til samtale om måneden i Danmark vedr. hårtransplantation, men vi siger nej til en større del af dem, bl.a. fordi de er for unge, men også fordi vi ofte kan hjælpe dem uden hårtransplantation med de individuelt tilpassede midler, som vi laver til egnede klienter på vores klinikker," siger klinikkens ejer Lars Skjøth.
"Men hvis man er 25 år og har et mindre område, der er tyndt, men har en massiv mængde "donorhår", som er det hår vi bruger fra siderne og nakken, til at transplantere op på de udtyndede områder, så kan man godt være egnet, selvom man er ung. Men en stor del af dem som er under 28 år, anbefaler vi at vente, eller vi finder andre og bedre løsninger."