Rapport frikender fødevarer i Danmark for pesticidfare

Indholdet af pesticider i fødevarer i Danmark udgør ikke en sundhedsmæssig risiko, vurderer fødevareinstitut.

Artiklens øverste billede
I nogle frugter er muligt at fjerne en del af indholdet af pesticider ved vask. Emsempelvis kan halvdelen af pesticidindholdet i jordbær, vindruer og æbler vaslkes af. Arkivfoto: René Schütze

Forbrugere kan trygt spise de anbefalede 600 gram frugt og grønt dagligt uden at bekymre sig for rester af pesticider.

Indholdet af pesticider, der også kaldes sprøjtemidler eller sprøjtegift, i fødevarerne i Danmark udgør nemlig ingen sundhedsrisiko. Det gælder, uanset hvor fødevarerne kommer fra, og om de er konventionelt eller økologisk produceret.

Det viser en ny rapport fra DTU Fødevareinstituttet, som har vurderet resultaterne fra Fødevarestyrelsens pesticidkontrol for 2012-2017.

Indtaget af pesticider kan imidlertid stadig mindskes. Det forklarer Bodil Hamborg Jensen, seniorrådgiver ved DTU Fødevareinstituttet.

- Der er typisk flere pesticidrester i udenlandske fødevarer end i danske. Så du kan reducere dit pesticidindtag ved at spise danske afgrøder, hvor det er muligt.

- Hvis man helt vil undgå pesticidrester, så skal man spise økologisk, siger Bodil Hamborg Jensen.

Ifølge instituttets beregninger kan forbrugerne nedsætte deres pesticidindtag med cirka en tredjedel ved at vælge danske afgrøder frem for udenlandske.

- I udlandet er der behov for flere pesticider, fordi trykket fra skadegørere såsom insekter og svampe er større. Derfor er der behov for at bruge flere pesticider og i større mængder end i Danmark, siger Bodil Hamborg Jensen.

Camillia Udsen, seniorrådgiver i fødevarepolitik ved Forbrugerrådet Tænk, mener trods de positive resultater, at der skal sættes mere ind mod pesticider.

- Der er en reel videnskabelig bekymring omkring pesticidrester, i forhold til at nogle af dem eventuelt kan have hormonforstyrrende effekter. Det skal tjekkes.

- Vi mener også, at det ud fra et forsigtighedsprincip er vigtigt at skrue så meget som muligt ned for pesticider, netop fordi de bidrager til den samlede udsættelse for kemikalier, vi får i hverdagen, siger Camilla Udsen.

Særligt i frugt og grøntsager er der risiko for pesticidrester. Resterne sidder i høj grad på overfladen af dem. Der er stor forskel på, hvor meget der trænger ind i den spiselige del.

I nogle frugter er det muligt at fjerne en del af indholdet af pesticider ved vask. Eksempelvis kan halvdelen af pesticidindholdet i jordbær, vindruer og æbler vaskes af.

Der er ikke fundet sporbare pesticidrester i 58,6 procent af de 13.492 undersøgte prøver i rapporten.

I 40 procent af prøverne er der fundet rester under EU's grænseværdier. Grænseværdierne bliver overskredet i 1,4 procent af prøverne.

/ritzau/

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.