Fortsæt til indhold
Litteratur

Så er der nyt fra Knausgård

Karl Ove Knausgård skriver om Edward Munch i den kommende bog "Så megen længsel på så lille en flade".

Nej, der er ikke tale om en fortsættelse af det storsælgende, 3000 sider lange værk "Min kamp".

Men der er endelig nyt fra Karl Ove Knausgård.

Den 26. januar udgiver den norske succesforfatter bogen "Så megen længsel på så lille en flade" om sit forhold til Edvard Munch.

"Edvard Munch er en af Norges allerstørste kunstnere og i denne bog, fører Karl Ove Knausgård læseren gennem Munchs liv og værk i et forsøg på at forstå og formidle, hvad malerierne betyder for os i dag," lyder det i en pressetekst fra forlaget Lindhardt og Ringhof.

I 2015 bad Munchmuseet i Oslo forfatteren Karl Ove Knausgård om at kuratere en Munch-udstilling. Han fik fuldstændig frie hænder og gik i magasinerne og udvalgte værker, hvoraf flere aldrig havde været vist for publikum før. Udstillingen åbnede 5. maj 2017.

Knausgård har i de fleste af sine bøger skrevet om billedkunst og kunstnere, og her nærmer han sig Munchs billeder for at indfange, hvad der stod på spil i dem, og på hvilke måder de lever videre i kulturen.

Han opsøger nogle af de steder, Munch malede, han snakker med kunstnere som Anselm Kiefer, Vanessa Baird og Joachim Trier om deres forhold til Munch og med Munch-kendere som Stian Grågaard og Gerd Woll.