TV 2 fjerner fupprogram og undskylder efter kritik
TV 2-program med komiker Rasmus Wallbridge er blevet kritiseret for at udstille ham med drømmen om spillefilm.
Fem dage efter premieren på TV 2-programmet ”Alle elsker Rasmus” har TV 2 valgt at fjerne programmet fra TV 2 Play og stoppe med at vise det.
Det skriver TV 2 i en pressemeddelelse, hvor programdirektør Dorthe Thirstrup også undskylder over for hovedpersonen Rasmus Wallbridge og de andre medvirkende i programmet.
»Jeg ser indad og tager til mig, at min dømmekraft simpelthen har svigtet her. Det er den dømmekraft, som alle de medvirkende har lænet sig op ad, og det er jeg rigtig ked af,« lyder det i den skriftlige udtalelse fra direktøren.
I programmet ”Alle elsker Rasmus” tror Rasmus Wallbridge i en periode på fire måneder, at han er i gang med at udvikle en spillefilm sammen med sin gode ven Martin Johannes Larsen.
Men hele filmprojektet er et omfattende fupnummer udviklet af TV 2 og produktionsselskabet Drive Studios.
Programmet blev kort efter premieren mødt af stor kritik fra flere andre tv-personer og mediechefer.
Programmet har mødt kritik og er bl.a. blevet kaldt mobning og beskyldt for at gaslighte Rasmus Wallbridge.
Et begreb for psykisk manipulation, hvor en person får en anden person til at tvivle på sin egen virkelighedsopfattelse og dømmekraft.
Dorthe Thirstrup siger, at TV 2 har lyttet til kritikken og debatten.
»Vi burde selv have indset tidligere, at programmet ikke skulle være lavet på den måde,« lyder det nu.
Jakob Riis, der er manager for Rasmus Wallbridge, har i en kort sms til TV 2 reageret på, at programmet er blevet fjernet.
»Vi sætter pris på, at programmerne er taget ned,« lyder det skriftligt fra ham.
Ritzau har spurgt, om Wallbridge eller manageren har opfordret eller ønsket over for TV 2, at programmet blev taget ned. Det har Jakob Riis ikke svaret på.
Rasmus Wallbridge har endnu ikke kommenteret, at TV 2 har fjernet programmet. Han har været mere eller mindre tavs i løbet af den seneste uges debat om programmet, han selv har spillet en hovedrolle i.
Men lørdag lavede han et opslag på Instagram, hvor det bl.a. lød, at han ikke ville opfordre TV 2 til at lave et lignende koncept igen.
Dorthe Thirstrup sagde ellers fredag til Politiken, at hun ikke kunne afvise, at TV 2 fremover kan ende med at lave et lignende program.
»Det her er et eksperiment, og det her med at tilbageholde information eller bruge skjult kamera er greb, der indgår i de underholdende fortælleformer. Og det kan jeg ikke afvise vil forekomme igen,« lød det fra programdirektøren til Politiken.
Lørdag siger direktøren, at TV 2 ikke har sat Rasmus Wallbridge i en fair situation.
»Hverken i perioden omkring optagelserne eller da han skulle beslutte, hvorvidt han kunne stå bag programmet. Det tager vi meget alvorligt, og det er ikke måden, vi skal arbejde på fremover,« lyder det fra hende.
I slutningen af det sidste afsnit af programmet, der nu ikke længere er tilgængeligt, fremgår det, at Nordisk Film er »gået sammen med« Rasmus Wallbridge og Martin Johannes Larsen om at udvikle en ny spillefilm.
»Denne gang er det rigtigt,« fremgik det af rulleteksterne.
Det lyder dog lidt anderledes fra Wallbridge selv i sit opslag lørdag på Instagram.
»Efter afsløringen blev jeg gjort bekendt med, at Nordisk Film ville give Martin og jeg mulighed for en udviklingsaftale på en film. Det betyder ikke, at vi har fået lov at lave en film. Der er stor forskel, og det samarbejde har jeg af åbenlyse grunde valgt ikke at gå videre med,« skriver han.
Lørdag har undskyldningerne til Wallbridge stået i kø på Instagram. Såvel vennen Martin Johannes Larsen og musikeren Malte Ebert, der begge medvirkede til fupnummeret, har på det sociale medie delt undskyldninger til Rasmus Wallbridge.
Kulturminister Zenia Stampe (R) melder sig i koret af kritikere af TV 2.
»Jeg er lettet over, at TV 2 i dag selv har valgt at tage programmet ned og indrømmer, at deres dømmekraft har svigtet,« skriver ministeren til Ekstra Bladet og tilføjer:
»Nu håber jeg, at de vil bruge kræfterne på at hjælpe Rasmus Wallbridge videre efter det usmagelige psykologiske eksperiment, de har udsat ham for, og at de i øvrigt vil følge hans opfordring til aldrig at gøre det igen.«