Fortsæt til indhold
Kultur

USA's talkshow-dronning Oprah Winfrey omfavner slankemedicin i nyt program: »I 25 år var det en nationalsport at lave sjov med min vægt«

Talkshow-værten Oprah Winfrey har lavet et program om skyld, skam og slankemedicin. Men kritikere kalder det en reklame for medicinalindustrien.

I 1988 rullede en åleslank Oprah Winfrey en vogn ind i sit talkshowstudie fyldt med 30 kg fedt.

Stolt fremviste tv-værten det håndgribelige billede på de kilo, som hun havde smidt over fem måneder. Vægt, som hun nu indrømmer, at hun havde sultet sig selv til.

Erkendelsen kommer i programmet ”An Oprah Special: Shame, Blame and the Weight Loss Revolution”, hvor den kendte amerikaner fortæller om sin kamp med vægten, om skam, stigma, og hvordan hun har fundet mirakelmidlet, der har givet hende fred.

»Jeg drømte ikke om, at man i min livstid ville tale om medicin, som tilbyder håb for mennesker som jeg, der i årevis har kæmpet med overvægt eller fedme,« sagde hun med henvisning til det ikke-navngivne slankemiddel, som hun har taget siden efteråret.

Oprah Winfrey fortalte i december til People Magazine, at hun indledningsvist havde afvist det, når læger foreslog hende slankemedicin. Hun ville bevise, at hun havde viljestyrken til at klare det selv. Men efter at have talt med en række eksperter i forbindelse med et tv-program, indså hun, at fedme er en sygdom.

»Hvis I vidste, hvor mange gange jeg har skudt skylden på mig selv, fordi man tænker: Jeg er klog nok til at finde ud af det her, og så hører man, at det hele tiden har været en kamp mod hjernen,« siger hun i programmet, hvor hun også fortæller om nogle af de overskrifter, hun skulle stå model til i tidens løb. Overskrifter, som hånede hendes vægt.

»Jeg påtog mig den skam, som verden gav mig. I 25 år var det en nationalsport at lave sjov med min vægt.«

Hvad med bivirkningerne?

I Danmark er fedme ikke anerkendt som en sygdom, mens den amerikanske lægeforening, American Medical Association (AMA), i 2013 anerkendte svær overvægt som en sygdom.

I programmet medvirker bl.a. gæster, som har haft glæde af medicinen, læger samt repræsentanter for medicinal- og slankeindustrien. På de sociale medier kalde kritikere indslaget for en »infomercial«, altså et reklameindslag forklædt som tv-program.

Det skyldes repræsentanterne for bl.a. Novo Nordisk, der står bag midler som Wegovy og Ozempic. Direktøren for slankevirksomheden Weight Watchers, hvis bestyrelse Oprah for nylig trådte ud af for at undgå en interessekonflikt, fortæller, at man nu har indset, at man tidligere overså det faktum, at det for nogle ikke er nok at ændre adfærd. De har ganske enkelt brug for medicin. Derfor har Weight Watchers besluttet at købe et medicinalfirma, som fremstiller slankemedicin, lyder det ifølge Hollywood Reporter.

Variety hæfter sig ved, at en læge anerkender, at 17 pct. af patienterne vil opleve bivirkninger. Men kun én af gæsterne i programmet kan fortælle om symptomer så voldsomme, at hun måtte stoppe.

I et blogindlæg skriver lektor i filosofi ved Cornell University Kate Manne, som er forfatter til en bog om tykfobi, om programmet:

»Dets budskab kan opsummeres i to linjer: ”Det er ikke din skyld, at du er overvægtig. Fedme er en kronisk sygdom, og man har brug for medicin til at behandle det”. Som en, der lige har skrevet en bog om tykfobi og de moralske problemer ved slankekurskulturen, er jeg helt enig i den første pointe. Den anden er skadelig og forkert.«

Også hun bemærker, at man skal 48 minutter ind i programmet, før man hører om bivirkninger ved medicinen. Hun pointerer desuden, at tykke mennesker ikke nødvendigvis er usunde, og at fedme efter hendes mening ikke er en sygdom. Endelig står de fleste med det problem, at de tager vægten på igen, hvis de stopper med at tage medicinen. Dermed står de tykke med et nyt problem, som måske ikke kræver viljestyrke, men penge.

»Oprah har lige givet dem (medicinalfirmaerne, red.) sin velsignelse til at vride endnu flere penge ud af os.«

Artiklens emner
Fedme
Kultur