Fortsæt til indhold
Kultur

Google har slettet DR's børneapp fra deres platform

En app med børneunderholdning fra Danmarks Radio, er blevet fjernet af Google. Tech-giganten mener, at indhold - f.eks. Onkel Reje - strider mod deres familiepolitik.

Hvis dit barn er vild med karaktererne fra Danmarks Radios børnekanal, Ramasjang, kan det være, at du på et tidspunkt har downloadet Ramasjang-appen til en af husets tablets eller smartphones.

Men det kan man ikke længere. I hvert fald ikke, hvis de digitale enheder er Google-baserede. Den amerikanske tech-stormagt har nemlig slettet appen 'DR Ramasjang' fra Googles digitale app-kiosk, Play. Det skriver Politiken.

Avisen har set en mail, som Googles såkaldte Play Team har sendt til Danmarks Radio, og heri fremgår det, at børneappen ikke længere kan downloades på Play, fordi den bryder med flere af Googles Families Policy Requirements.

»Denne gang er de gået så langt, at brugerne slet ikke kan hente app'en. Vi har noget indhold, vi mener, har værdi over for danske børn med danske værdier, og så kommer der en global aktør på den her måde og vil redigere vores indhold. Det går simpelthen ikke,« siger Henriette Marienlund, mediedirektør i DR, til Politiken.

I mailen står der, at 'DR Ramasjang'-appen »indeholder skildringer af tobak, piber og farlige aktiviteter, der ikke er passende for børn, som er under 13 år,« skriver Politiken.

Google peger på, at man i et spil med karakteren Onkel Reje skal tæve ninjaer, og at programmet 'Ramasjang Mysteriet' er i strid med Googles retningslinjer, fordi hovedkarakteren Kristian tilbyder sine medhjælpere, der er børn, en lakridspibe - det er nemlig at regne for »promovering af tobaksprodukter«, mener Google. Og den går ikke, hvis DR gerne vil have deres Ramasjang-app liggende på Googles hylder med familievenlig børneunderholdning.

Ifølge DR's mediedirektør, Henriette Marienlund, er Googles censurering af DR's børneunderholdning ikke kun principielt problematisk - den er også et ganske konkret og virkelighedsnært problem for et statsligt finansieret mediehus, der skal overholde sine public service-forpligtelse. For at gøre det, bliver DR nødt til at være der, hvor børnene er. Og det er på udenlandske platforme, som f.eks. Google, siger Henriette Marienlund.

Hos Google mener techgigantens kommunikationschef i Danmark, Jesper Vangkilde, ikke selv, at lakridspiben i 'Ramasjang Mysteriet' nødvendigvis er »for meget«.

»Jeg står ikke selv som dansker og siger, at lakridspiben er for meget, men man er nødt til at sætte en grænse et sted. Det er uhensigtsmæssigt, at app'en er taget ned i denne sag, men vi er også nødt til at tage bestik af den app, der er, og den måde, den er blevet klassificeret på,« siger Jesper Vangkilde til Politiken.

I regeringen mener kulturminister Joy Mogensen (S), at Google er på afveje, når DR's app kan blive fjernet fra Googles onlinebutik.

»Lakridspiber får nok ikke nogen til at ryge pibe, og Onkel Reje er vist heller ikke en trussel mod nogen. Google ved slet ikke hvad de taler om. DR har været verdensførende i børnefjernsyn i et halvt århundrede, der er absolut intet Google kan lære DR om at tale med børn,« skriver hun til Politiken.

Hvis man allerede har downloadet app'en 'DR Ramasjang', bliver den ikke fjernet fra ens Google-baserede telefon eller tablet - den kan bare ikke opdateres. Men den kan i øjeblikket ikke hentes ned - heller ikke, hvis man tidligere har haft den, hvorefter man har slettet den og nu gerne vil geninstallere den.

Efter Politikens historie har Google meddelt, at de arbejder på at få appen tilbage i Google Play-butikken så hurtigt som muligt.

Artiklens emner
DR
Google