Kronisk tragedie
Dette er en leder:Jyllands-Posten er en liberal avis, hvilket kommer til udtryk på lederplads — mens journalistikken lever sit eget, frie og uafhængige liv. Vi skelner skarpt mellem journalistik og meningsstof. Læs mere om Jyllands-Postens lederskribenter her.
Det er næsten ikke til at fatte, at narkomisbruget i Aarhus fortsætter. Ser de arme aspiranter ikke, hvilken elendig tilværelse der venter en stofmisbruger? Narkomanen foragtes og bogføres som ren udgift i samfundets store regnskabsbog. Der venter en deroute i den onde spiral, hvor livets egentlige mål bliver at skaffe penge til det næste fix, og hvor den trofaste ven er sprøjten.
Alligevel er der et lille lyspunkt for de lokale narkomaner. Rådmand for sociale forhold og beskæftigelse Thomas Medom er indstillet på, at Kirkens Korshærs stofindtagelsesrum også skal åbnes om søndagen i erkendelse af, at narkomanien ikke kender til hviledage. Heller ikke jul, påske og pinse slipper de for at skulle tage stoffer.
Hidtil har fixerummet kun budt indenfor fra mandag til lørdag, og der er en vis tilfredshed i miljøet med udsigt til ændringen. Der er forskel på at sprøjte sig et tilfældigt sted, som ikke er indrettet til formålet og derfor ikke hygiejnisk, og så i stofindtagelsesrummet, hvor narkomanerne er i kontakt med og vejledes af en sygeplejerske. For personalet er ønsket også, at narkomanerne slipper ud af misbruget, men det kræver en stor indsats og masser af støtte.
Ingen står ligefrem i kø for at hjælpe disse mennesker, der lever deres udsigtsløse tilværelse på det sidespor, hvor de nu står udrangeret.
Der har været et fald i antallet af overdoser i Aarhus i den tid, fixerummet har fungeret, og der er heller ikke så mange fejlfix, fordi narkomanerne lærer at holde en anderledes hygiejne. Det var glædeligt, at der i Aarhus Byråd, da forslaget om udvidelse af åbningstiden blev behandlet, var en positiv stemning for at bevilge penge, der vil hjælpe narkomanerne. Rådmanden føler sig 99,9 pct. sikker på at få sit forslag gennemført. Endnu en gang er det Kirkens Korshær, som yder en betydelig humanitær indsats. Ingen står ligefrem i kø for at hjælpe disse mennesker, der ofte hverken har bolig eller arbejde, men lever deres udsigtsløse tilværelse på det sidespor, hvor de nu står udrangeret.
Korshærspræst Morten Aagaard, der er tidligere leder af Kirkens Korshær i Aarhus, skrev forleden i JP Aarhus: »Lad mig slå det helt fast: Intet menneske drømmer om at være arbejdsløs og kontanthjælpsmodtager. Fysisk og psykisk sygdom kan ramme os alle, og i den situation har vi brug for kærlighed – ikke for urimelige arbejdskrav, usikkerhed og uendelige sagsbehandlinger.«
Morten Aagaard ved det, for han har i årevis arbejdet med disse mennesker.
En sag om fixerum giver også anledning til at spørge, om de afvænningsbestræbelser, der udføres, er tilstrækkelige. Der er næppe tvivl om, at mange gerne ville ud af misbruget, men det lykkes bare ikke, for omkostningerne og smerterne er voldsomme. Der er brug for, at vi nyvurderer, om indsatsen er den rigtige, om der kan gøres mere, og om der er steder, som magter at hjælpe. Det er en lille håndsrækning, at åbningstiderne i Nørre Allé udvides, men det er ingen løsning. Dertil kræves helt andre initiativer, og det heller ikke noget, som Kirkens Korshær eller kommunen kan løse alene. Men større åbenhed kunne være begyndelsen på noget bedre.